Hírek : Az időjárás elviszi a mezőgazdaság nyereségét |
Az időjárás elviszi a mezőgazdaság nyereségét
2009.06.29. 08:51
A tavaszi szárazság után most az esőzés hátráltatja az aratást és a gyümölcsök betakarítását, a kertészetben elsősorban a meggy, a cseresznye és a bogyós növények termelőinek okoz gondot a többletcsapadék, amely amellett hogy nehezíti a szüretet, elvékonyítja a gyümölcsök héját, így az könnyebben megrothad.
A málna esetében az okoz problémát, hogy így fagyasztás után törik a málna, ez pedig már nem exportminőségű.
Az ország nagy részén egész héten álltak a kombájnok. Az őszi árpa aratása még nem fejeződött be, ahol arattak, ott a becsléseknek nagyjából megfelelő termésátlagokat tapasztaltak a termelők. Az árak azonban nem kielégítőek: sok helyütt arra panaszkodnak a gazdák, hogy nincs konkrét vételi ajánlat, és még a felvásárlói puhatolózásokban is csak a tavalyinál alacsonyabb árakat ajánlottak.
A termelők Vas megyében 22-23 ezer forintos tonnánkénti árakról számoltak be, de az Alföldről hallottak 20 ezer forintos ajánlatról is - mondta a Napinak Márkus Antal, a megyei Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal földművelésügyi igazgatóságának növénytermesztési főfelügyelője. Ezért a hivatal azt tanácsolja, hogy aki csak teheti, raktározza be a terményét, és inkább várjon.
Komolyabb károkat azokon a vidékeken okozott az utóbbi napok időjárása, ahol pár óra alatt 20-50 milliméternyi vagy annál is több eső esett. A tavaszi vetésű gabonaféléknek még használt is a csapadék, mert segítette a szemek telítődését, de a kukorica és napraforgó fejlődését is előmozdította. Pár napos meleg, száraz idő kellene ahhoz, hogy a táblák kellően kiszáradjanak és újraindulhassanak a gépek - közölte Vancsura József, a Gabonatermesztők Országos Szövetségének elnöke.
A búza betakarítása még sehol sem kezdődött meg, de a határszemlék szerint nagyjából a várt hozamokra, a becsült kiesésre lehet számítani - tette hozzá Vancsura. Szerinte a kalászos gabonatermelés idén majdnem biztosan veszteséges lesz, az utóbbi napokban a világpiacon is lefelé tartottak az árak.
Az aszály eddig nagyobb károkat okozott, mint az esőzés, ha azonban ezen a héten is végig esik, az komolyabb minőségi problémákat okozhat a búzánál: ha kimossa a sikértartalmat, kevesebb lehet az étkezési minőségű kenyérgabona. A fuzáriumbotrány sem jön most jól, arra hivatkozva már több helyütt megpróbálták letörni a felvásárlási árakat a kereskedők.
A repcét főleg a déli megyékben kezdték vágni, a termésátlagok még a vártnál is rosszabbak: tavasz végén arra számítottak, hogy hektáronként átlag három tonnát tudnak majd betakarítani, június elején már a 2,5 tonnának is örültek volna, most úgy látják, jó, ha meglesz a két tonna. Ezt az esős idő tovább veszélyeztetheti, mivel nő a magok kipergésének, illetve a betakarítást nehezítő gyomosodásnak a veszélye.
Az már bizonyos, hogy egyre több helyütt jelent majd pluszköltséget a betakarított repce szárítása, ráadásul a gazdák attól is tarthatnak, hogy a javarészt gázüzemű szárítók okozta többletfogyasztást a szolgáltatójuk is büntetni fogja. A helyzetet bonyolítja, hogy júliustól kötelező megjelenniük a szabadpiacon, sokan pedig épp a szolgáltatóváltás és átszerződés fázisában vannak. Ezért méltányosságot kérnének a szolgáltatóktól - mondta el Vancsura József -, és azt, hogy ne büntessék őket a hirtelen többletfogyasztás miatt.
Forrás: index.hu
|