Agricola Zalakaros információs lapja
Menü
 
Kapcsolat
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Hírek
Hírek : Borháború: acsarkodnak a magyarok és a szlovákok

Borháború: acsarkodnak a magyarok és a szlovákok

  2010.01.08. 12:35

A Tokaj-borvidék területéről, valamint az itt előállított tokaji bor nevéről folytatott vita a szlovák-magyar konfliktus egy különleges aspektusa.

Az eddigi tárgyalások, melyekben az Európai Unió is aktív szerepet vállal 2008 augusztusa óta, nem vezettek eredményre. Ha továbbra sem sikerül a két félnek megegyeznie, akkor könnyen lehetséges, hogy az ügyben bírósági perrel szolgáltatnak igazságot.

Területi nézeteltérések

Szlovákia minél nagyobb területen szeretne tokaji névvel ellátott bort termelni, a magyar fél azonban ragaszkodik a terület lehatárolásához, melynek kiindulópontja az a hozzávetőlegesen 200 hektáros terület, mely a határ túloldalán fekszik. Megoldás a borvidék szlovákiai részének területi kiterjesztése lehet. A szlovák követeléseknek megfelelően a borvidék határon átnyúló részét 908 hektárban kellene elismerni, hiszen Vladimír Chovan földművelésügyi miniszter szerint ennyi terület szükséges számukra ahhoz, hogy minőségi bort tudjanak előállítani. Ezzel szemben Magyarország 564 hektárban maximalizálná a szlovák borvidék területét, amely jelentős kompromisszumot jelent a kiinduló álláspontoz képest. Megegyezés azonban az elrugaszkodott szlovák követelések eredményeképpen elhúzódott.

„Tokaj”, „Tokajsky”

A területi bizonytalanságok az elnevezés körül is bonyodalmakat okoznak. Mindenekelőtt el kell mondani, hogy az Európai Unió 1993-ban Magyarországnak ítélte az eredetvédelem alatt álló Tokaji elnevezést. A borvidék 90%-át területén tudó Magyarország biztosítani kívánja a Tokaji márkanév alatt árusított termékek minőségét, ezért támadja a szlovák bortermelő gyakorlatot. Hivatalosan ugyanis csak a borkülönlegességek viselhetik Szlovákiában a Tokaji nevet, gyakorlatban azonban a minőségi borok is megkapják azt. A vita megoldásának egyik kiindulópontja, hogy 2007-ban miniszteri szinten kinyilvánították, hogy a Tokaj elnevezést mindkét fél védi és megőrzi.

2008 áprilisában Magyarország a szlovák nyelvhasználatot kérte az Európai Uniótól a tokaji borvidék szlovákiai részére vonatkozóan. Ezt követően 2009 júliusában az Európai Bizottság kétoldalú tárgyalásokat folytatott a két tagállammal. Mind Szlovákiát, mind Magyarországot felkérte, hogy nyújtsa be specifikációs javaslatát, amelyek alapként szolgálnának a további tárgyalásokhoz. Szlovákia megtette, Magyarország nem. A júliusi tanácskozáson sem született egyezség, holott mindketten állítják, hogy tovább szeretnének tárgyalni a Tokaj megnevezés megőrzéséről.

A vita újabb lendületet kapott azáltal, hogy a magyar törvényhozás 2009 júliusában "Tokajiról" "Tokajra"változtatta a borvidék elnevezését. A szlovák földművelésügyi miniszter szerint ez a lépés a két ország közti azon egyezség egyoldalú felrúgását jelenti, melynek értelmében a felek változtatás előtt konzultálnak egymással. A miniszter az EU mezőgazdasági és régiófejlesztési biztosának segítségét kérte a magyar változtatással kapcsolatban. Emellett nehezményezte, hogy az EB-hez benyújtott hasonló tartalmú szlovák kezdeményezést visszautasították. Szlovákia pedig a világban közismert „Tokaji” elnevezést „Tokajsky”-ra és annak ragozott formáira cserélte.

Új bortörvény Szlovákiában

A szlovák nacionalizmus nem csak a politika és a közélet színterén, hanem a gazdaságban is megjelenik. Hiszen az új szlovák bortörvény alapján egész Szlovákia egyetlen borrégiót képez, és ennek része Tokaj is. Ez pedig tovább bonyolítja a Tokaj-ügy már így is elég kusza szálait. Az EU földrajzilag védi az egyes borvidékeket, ami alapján csupán Tokajban lehetne előállítani tokaji bort, mivel ahhoz nem csak az ottani földre és a borravan szükség, hanem az ottani pincékre és arra a nemespenészre, ami csakis ott található. A mostani bortörvény viszont az egységes régió alapján azt is megengedi, hogy valaki akár a tokaji szőlőből Pozsonyban készítsen bort. Ez a bortermelők, és nem a szőlőtermesztők érdekeit helyezi előtérbe, teljesen kiiktatva annak regionális jellegét.

Határidő 2011

A borok termékleírását 2011-ig kell eljuttatni az Európai Unióhoz, ugyanis egy borvidékre egy termékleírás kell vonatkozzon. Ha eddig nem sikerül megállapodni, akkor két termékleírás is születhet, mely minden bizonnyal pereskedést eredményezne. Két különböző termékre ugyanis nem használható ugyanaz a név. A szakértők szerint egy ilyen perben Magyarország lenne a kedvezőbb helyzetben, lévén az ő területén található a borvidék 90%-a, neki ítélték oda 1993-ban az eredetvédelem alatt álló Tokaji elnevezést, továbbá Szlovákia a 2004-es megállapodásban foglaltakat sem tartja be. Ily módon Szlovákia akár el is veszítheti a Tokaj nevet... de még ne igyunk előre a medve bőrére.






Forrás: kitekinto.hu

Szólj hozzá te is!
Név:
E-mail cím:
Amennyiben megadod az email-címedet, az elérhető lesz az oldalon a hozzászólásodnál.
Hozzászólás:
Azért, hogy ellenőrízhessük a hozzászólások valódiságát, kérjük írd be az alábbi képen látható szót. Ha nem tudod elolvasni, a frissítés ikonra kattintva kérhetsz másik képet.
Írd be a fenti szót: új CAPTCHA kérése
 
 
Még nincs hozzászólás.
 
Számláló
Indulás: 2004-04-10
 
Hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
Hírek
 
G-Mail belépési pont
Felhasználónév:
Jelszó:
  SúgóSúgó

Új postafiók regisztrációja
 
Pontos idő
 
Parlament
 
StatElit