Hírek : Zsebszerződések: a magyar termőföld kilencede már külföldi kézben |
Zsebszerződések: a magyar termőföld kilencede már külföldi kézben
2010.02.25. 11:05

Újabb 3 éves felmentést kérne a kormány az EU-tól.
A Jam vendége Budai Gyula, a Magosz szövetségi igazgatója és Sirman Ferenc a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium szakállamtitkára voltak a földkérdés ügyében. Mint ismeretes, a kormány azzal a kéréssel fordul az Európai Unióhoz, hogy adjanak még 3 év felmentést az alól, hogy szabaddá tegyük a magyar föld vásárlását. 2011-ben ugyanis lejár a 7 éve moratórium, ami által külföldiek is szabadon vásárolhatják a magyar földet. Magyarországon a termőföldek területe körülbelül 9 millió hektár.
Budai Gyula szerint osztrák és olasz befektetők már rég itt vannak, a Dunántúlon például egymillió hektár föld lehet a kezükben zsebszerződéseknek köszönhetően. „Ők arra várnak, hogy a 2011-es moratórium lejárjon és csak be kell nyújtani azokat a biankó-szerződéseket, amiket korábban megkötöttek”- állítja a Magosz szövetségi igazgatója, aki szerint nem abban van a vita a kormánnyal, hogy a moratóriumra szükség van.
7 év kevésnek bizonyult
„Rá kellett döbbenünk, hogy a 2004-ben kapott 7 éves türelmi idő kevésnek bizonyult. Nem tudtuk rendezni az osztatlan közöst, nem olyan birtokpolitikát folytattunk, amit az unió elvárt volna tőlünk. A befektetők, a spekulatív tőke ugrásra készen áll, hogy bejöjjön, mert az itteni földárak alacsonyabbak, mint Európában. Dániában, vagy Hollandiában földéhség van. Egy holland termelő például plusz forrást kap, hogy Magyarországon kezdjen el gazdálkodni” - sorolta a veszélyeket Budai, aki szerint nincs esély arra, hogy meghosszabbítsák a moratóriumot.
Sirman Ferenc nem így látja. A szakállamtitkár emlékeztetett, hogy korábban a génmanipulált növények ügyében is a magyaroknak sikerült meggyőzni a többi tagállamot, így nincs még veszve a dolog.
Több érvünk is van
„Egyik érvünk lehet a földárak alakulása. Az elmúlt 4 évben, bár megduplázódtak az árak, de még mindig sokkal alacsonyabbak, mint az unióban. Ezeken az irreális árakon nem szabad lehetővé tenni a szabad vásárlást, hanem meg kell várni, amíg emelkednek. Feltehetően egy újabb 3 éves moratórium alatt egy megduplázódás következne be. A másik ok, hogy elaprózott a birtokszerkezet. Mintegy kétmillió földtulajdonos rendelkezik 3-3 hektáros földdel”- ismertette a kereset alapjait a politikus.
Budai szerint ugyanakkor újabb 3 év is kevés lenne a probléma megoldásához, hiszen az elmúlt 7 évben sem történt előrelépés. „Jelen pillanatban nem a külföldiektől kellene megvédeni a magyar földet, hanem a szocialista agrár-klientúrától. A mai napig folyik azoknak a 10-20 ezer hektáros haszonbérleteknek a pályázati kiírása, ami további 20 évre kívánja odajuttatni ezeknek a nagy gazdaságoknak a földet. Ezáltal a családok, akik versenyképes birtokokat akarnának létrehozni, nem tudnak földet vásárolni” - jelentette ki a Magosz igazgatója.
Sirman szerint bár jól hangzanak ezek az érvek, nem igazak. „A föld túlpolitizált kérdés volt az elmúlt években és miden megoldási javaslatunkat elutasította az ellenzék. Ami a klientúrát illeti: mi nem adtunk másnak bérbe földet ezalatt az idő alatt, csak a korábbi használónak. Ezzel eltérő gyakorlat volt a Fidesz ideje alatt privatizált 12 állami gazdaságnál, ahol 50 évre kötöttek bérleti szerződést, minimális bérleti díj mellett. Ilyen az elmúlt 8 évben nem fordult elő”- védekezett a szakállamtitkár.
Forrás: atv.hu
|