Hírek : Heteket késik a tavaszi agrárkampány |
Heteket késik a tavaszi agrárkampány
2010.03.02. 10:54
Hiába tettek meg mindent a somogyi gazdák, a legfrissebb becslések szerint mégis legalább két hetet csúszik a kampány. A szántót ugyanis víz borítja.
Bár hétfőn hivatalosan megkezdődött a tavaszi szezon, a korai rajtnak semmilyen jelét nem látni Somogyban. A szeszélyes időjárás meglepetéseket okoz a termelőknek.
– Ennyi csapadék után nem lehet a földeken dolgozni – panaszolta a Szalai Károly somogyaszalói gazdálkodó, aki a családi gazdaságban csaknem százhektárnyi földet művel. – Az őszi vetések fejtrágyázásával már nyugodtan foglalkozhatnánk. Idén kettő, de akár három hetet is csúszhat a tavaszi idénymunka. Úgy tervezzük, hogy búzát, zabot és később kukoricát vetünk.
Csécsei János, a toponári agrár zrt. elnöke nem tartja tragédiának a kényszerszünetet. A holtidőt kihasználják: műszaki vizsgára készítik elő a szállító járműveket és a pótkocsikat. A szerelők ezzel párhuzamosan a munka- és vetőgépeket javítják. Csécsei János – a legutóbbi hosszabb távú meteorológiai előrejelzésre hivatkozva – elmondta: két hét múlva bizonyosan fennakadás nélkül dolgozhatnak.
– Műtrágyázás, talaj-előkészítés, vetés – sorolta egy szuszra a teendőket. – Idén megéri cukorrépát termeszteni. A tavalyi 70 hektár után idén már 150 hektáron foglalkozunk a répával, amelyet a kaposvári cukorgyárnak adunk el. A kiemelt termék továbbra is a kukorica marad: ezt legalább 500 hektáron termesztjük.
Az időjárás és a pénzügyi források – az elnök szerint e két dolog körül forognak a gazdák gondolatai. Toponáron anyagilag rendezett körülmények között dolgoznak, a finanszírozási kérdéséket megoldották, magyarázta. A válság közepette tavaly traktort és munkagépeket vásároltak. Még egy betakarítógép beszerzésére is futotta a közel 130 millió forintos beruházásból. Most nem dédelgetnek nagyobb álmokat, bár ha lehetőségük nyílik rá, megkezdik a terményszárító felújítását. Ez is legalább ötvenmillió forintba kerül.
Somogyban az elmúlt évben 4915 hektáron termesztettek tavaszi árpát, 3462 hektáron zabot – számolt be Varga Gábor, a megyei mezőgazdasági szakigazgatási hivatal főigazgatója. Varga Gábor hozzátette: a gabonatermesztők idén mintegy 4400 hektáron tervezik az árpa vetését, és csaknem 270 hektáron zabot termesztenének. A tavaszi kalászosok vetésterülete így várhatóan a tavalyihoz képest több mint 270 hektárral csökken.
– A hagyományosan február végén, március elején kezdődő munkák, a magágykészítés és a vetés előreláthatóan csak később kezdődhetnek meg – ismertette Varga Gábor. – A termőtalaj ugyanis jelentősen telítődött vízzel. Időeltolódás tapasztalható az őszi kalászosok fejtrágyázásánál is. Eddig hó borította a területet, így nem lehetett megoldani a tápanyag-visszapótlást.
– Nem lesz korai kezdés, ám ez nem jelent csalódást számunkra – így Szerényi Zoltán, a somogyjádi mezőgazdasági zrt. vezetője. Arról beszélt: tavaly április elején szinte egyszerre kezdték el vetni a cukorrépát, a napraforgót és a kukoricát. Ilyet még nem tapasztalt a 30 éves pályafutása alatt. Akkor a szokatlanul meleg időjárás tette ezt lehetővé, idén ez aligha ismétlődik meg. – A talajmunkálatok és a fejtrágyázás után következik az árpa-, majd a búzavetés, később a cukorrépára térünk át – vázolta fel a jádi elképzeléseket. A munkához szükséges felszerelést megvásárolták: csak a kukorica-vetőmagért több mint húszmillió forintot fizettek.
A vetőmag az elmúlt időben nem drágult lényegesen – emelte ki a zrt. vezetője. – Az infláció mértékében emelkedtek az árak. Szerintem komoly verseny alakult ki a vetőmagüzletágban, mindenki el akarja adni a termékét, s ez úgy-ahogy fékezi az árakat. Kínálat van a piacon. A vevő kedvezményt érhet el a tárgyalások során.
Forrás: sonline.hu
|