Hírek : A somogyi feltaláló parlagfűből állít elő áramot |
A somogyi feltaláló parlagfűből állít elő áramot
2010.03.19. 09:45
Dolgoznak a toronydaruk, rakják a csarnok elemeit Juta és Várda között. Pedig a napokban elterjedt a szóbeszéd, hogy a sávolyi motoros versenypálya után a másik nagy somogyi beruházás, a várdai biogáz üzem is meghiúsulhat.
Szó sincs arról, hogy leállt volna az építkezés – mondta Varga András várdai polgármester – csak a téli hónapokban szüneteltettük a munkát. Aki ért hozzá, az tudja, hogy esőben, fagyban nem lehet dolgozni. Ősszel kétezer köbméter betonalapot raktak le a munkások. Ma húszan dolgoznak, jövő héttől már a szennyvíztározó falát betonozzák.
A tervek szerint az év második felétől elindulhat a próbaüzem. Mivel a két és fél milliárd forintos beruházás teljes mértékben önerőből valósul meg, korábban a válság miatt is sokan aggódtak érte. Joop Kurstjens, a BIO-E Kft. holland ügyvezetője azonban biztosította a várdaiakat: a gazdasági válság nem befolyásolja az üzem megépülését, amely közel 60 munkahelyet teremt a környékbelieknek.
Óriási az érdeklődés – tette hozzá Varga András. – Nemcsak a környékről, hanem az ország számos pontjáról jelentkeznek, környezetvédelmi mérnöki állásra is kaptunk már ajánlatot. Mindenki várja az új munkahelyeket.
A biogáz üzem első üteme ugyanis tizenöt, szaktudást nem igénylő állást teremt, az üvegház-kertészet pedig közel negyven képzetlen, ám kertészkedésben, növénygondozásban jártas munkaerőt foglalkoztat majd.
A falu külterületén, másfél kilométerre a településtől valósul meg a beruházás. Újrahasznosítható hulladékból, biomasszából állít elő villamos energiát az üzem, a keletkező hőt pedig a szintén ott épülő üvegház-kertészet fűtésénél használják fel. A tervek szerint a termelt áramot az E.ON hasznosíthatja.
A beruházó, a több mint 40 éves tapasztalattal rendelkező holland cég a Benelux államokban már több hasonló üzemet működtet, ám Magyarországon Várdán építi az elsőt.
A hulladékfeldolgozó az uniós normáknak megfelelő, zárt rendszerű, környezetvédelmi engedélyekkel rendelkező technológiára épül – mondta Mark Visser, a cég ügyvezető-igazgatója. – A növényi és állati hulladékot, és a szennyvíziszapot baktériumokkal bontják le. A keletkező szárazanyagot a mezőgazdaság számára értékesítik. A felhasznált vizet saját szennyvíztisztító-telepükön tisztítják és újra felhasználják, így sem szagok, sem füst nem kerülhet ki a rendszerből.
A parlagfüvet is feldolgozza az épülő várdai biogáz üzem, ugyanis bevált az az erjesztő tank, amely kicsinyített mása a beépítendőnek. A szerkezetet, amely lebontja a káros gyomnövényt, Demény Rezső kaposfüredi feltaláló építette meg a holland beruházókkal egyeztetve. A forradalmian új technológiától azt remélik, hogy az önkormányzatok Várdára szállítják a káros gyomnövényt, ezzel tiszta környezetet teremtenek a falvakban, és a parlagfű miatt kiszabott magas büntetések is jóval csökkennek.
A beruházó holland Kurstjens saját költségén újította fel a 671-es fonyódi útnak az üzem előtti szakaszát. Ez nem volt feltétele az építési engedélynek, ezt a beruházó tartotta fontosnak azért, hogy a kanyarodó kamionok ne lassítsák a forgalmat.
Forrás: sonline.hu
|