Hírek : Nagyon megdrágulhat a gyümölcs |
Nagyon megdrágulhat a gyümölcs
2010.05.21. 10:49
Miután az ország számos térségében még mindig a védekezés és nem a kárfelmérés az első teendő, egyelőre felbecsülni is nehéz, hogy az idén áradatokat hozó fagyosszentek mekkora károkat okoztak a mezőgazdaságban.
A vizes területek nagysága szinte óráról órára nő, hiszen sok helyütt továbbra is esik az eső és a gátak is szivárognak. Az Agrárkamarától, illetve a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetségétől (MOSZ) kapott információk szerint alig van olyan szeglete az országnak, ahol ne okozott volna jelentős károkat a vihar is: hatalmas volt a pusztítás az alföldi és a dunántúli gyümölcsösökben, az észak-magyarországi és a Balaton-felvidéki szőlőkben, sok ezer fóliasátor is tönkrement, ezek helyreállítása hetekig eltarthat. Növeli a gondokat, hogy az időjárás kedvez a növénybetegségek elterjedésének, márpedig a földekre egyelőre rámenni sem lehet.
Molnár Pál, az árvíztől legjobban sújtott három borsodi kistérség illetékese szerint a károk felmérését sok helyen még el sem tudták kezdeni, de szinte percenként érkeznek hírek összedőlt, elsodort vagy megrongált állattartó telepekről, feldolgozóüzemekről, tönkrement gépekről, eszközökről. A térségben nincs olyan mezőgazdasági üzem, illetve termelő, ahol ne lennének súlyos károk - tette hozzá Molnár. A védekezés után a napi működés helyreállítása lesz a legfontosabb feladat, csak ezt követően jöhet a veszteségek felmérése.
edelényi térségben gazdálkodó Bódva Kft. szinte összes telepén többmilliós károk keletkeztek - mondta el Petri Sándor termelési vezető -, az egyiket le is kell bontani. Az üzem minden mozgósítható embere a helyreállításon dolgozik, egyelőre nem sok eredménnyel, mert a vizet nincs hova elvezetni. Petri szerint nagy eredmény lesz, ha az idei fekete évet túléli az amúgy is finanszírozási gondokkal küzdő üzem.
Nem sokkal jobb a helyzet a tavaly is jelentős árvízkárokat szenvedő Kisalföldön sem, a legnagyobbak a gondok Bőny térségében. A szerdán beszakadt M1-es autópálya miatt a térségben folyamatosak a torlódások, a terelőutak nehezen bírják a megnövekedett forgalmat, ráadásul a Bábolna és Bőny közti út is víz alá került. A földekről már gőzerővel szivattyúzzák a vizet - közölte Krizsán Mihály, a kistérség mezőgazdasági szakreferense -, de sok olyan terület lesz, ahol a termést nem sikerül megmenti.
Tombolt a vihar a Balaton-felvidéki szőlőkben és gyümölcsösökben is. Ráday László csopaki termelő szerint a széltől kevésbé védett ültetvényeken a kár nagysága elérheti az 50-60 százalékot is, megfelelő idő esetén is legalább egy hét kell a rendbetételükhöz. Zalában főként a cseresznye, a meggy és a kajszibarack szenvedett hatalmas károkat, van, ahol az éretlen termés 70-80 százaléka került a földre, van, ahol gyökerestül dőlt ki több tucat fa.
Az ország egyik legjelentősebb eper- és málnatermő vidékén, Somogy középső részén, ugyancsak milliós károkról beszélnek. Csököly és Segesd környékén több fóliasátrat a szomszédos falvakba sodort a vihar, a szabadföldi növények pedig vízben állnak. A termelők szerint az időjárás miatt nemcsak a mennyiséggel, hanem a minőséggel is gond lehet - az biztos, hogy az idén drága lesz az eper és málna is.
Forrás: napi.hu
|