Az eperültetvényeiből élő Somogy megyei településen ugyanis a termés kétharmada elpusztult. Nem jobb a helyzet az Ormánságban sem: itt a dinnyeültetvényeket tette tönkre a belvíz. Az agrárkamara szerint csak a mezőgazdaságban a kár értéke a százmilliárd forintot is elérheti.

A drávaszabolcsi dinnyeföld napokig volt víz alatt - minden második palánta elpusztult.

„A dinnyetőnek a gyökere ebben a hűvös, vizes földben megfázott, és elpusztult. Így a teljes dinnyetövek is elpusztultak” - mondta Pocskai Dávid, kertész.

A kipusztult növények helyére magokat ültettek, így - ha most már csapadékmentes és meleg lesz az idő - két-három hét késéssel, de talán még beérhetnek a dinnyék.

Az általunk megkérdezett családnak egy normális évben 400 rekesz eper terem a földjén - idén jó, ha 60 rekesszel tudnak szedni.

„Szinte azt mondhatjuk, némelyiket teljesen leszedtük, hogy nem is maradt rajta eper. Elrohadt. És akkor miből fizetünk. - És maguknak ez mit jelent? - Hát azt jelenti, hogy csődbe megyünk” - mondta egy helyi lakos.

A családnak nincs biztosítása, azt mondják, azt már nem tudnák kifizetni. A Somogy megyei falu adja egyébként az ország epertermésének tizedét - itt szinte minden család foglalkozik epertermesztéssel.

„Nagyon szomorú év elé néznek a gazdák, mert, ugye, ebből kell a következő évig kihúzni nekik, és ez nagyon nehéz” - állította Bognár Zsolt, csökölyi polgármester.

A Magyar Agrárkamara összesítése szerint eddig többtízezer hektárnyi területen ment tönkre a termés, a kár elérheti a százmilliárd forintot. A szakemberek szerint ha a betakarításkor is hasonlóan csapadékos idő lesz, akkor az a gabonafélék termesztőit akár katasztrófával is sújthatja.