Agricola Zalakaros információs lapja
Menü
 
Kapcsolat
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Tudomány - Érdekességek
Tudomány - Érdekességek : Antioxidánsok és szabadgyökök – Riadó az immunrendszernek

Antioxidánsok és szabadgyökök – Riadó az immunrendszernek

  2006.09.07. 07:34

A színes növényekben lévő antioxidánsok, a mozgás, a szauna egyaránt „Vigyázat, veszély!” jelzések a szervezet számára, és felszólítanak az önvédelemre. Ha az ártalommal könnyedén elbánunk, akkor a kár a javunkra válik.

A rengeteg vitamin és táplálék kiegészítő reklám hatására lassan akár úgy is elképzelhetjük az életfolyamatainkat, mint a betegségeket, öregedést okozó szabadgyökök és az ellenük ható csodálatos antioxidánsok küzdelmét. Tehát minél több antioxidáns molekulát veszünk magunkhoz, annál több szabadgyököt tesznek ártalmatlanná. És boldogan élünk amíg meg nem halunk.

Legalábbis a mesékben. Mert ha van is igazság ebben, a valóság azért sokkal összetettebb. Az ellenfelek egyszerre lehetnek jók és rosszak. Ráadásul az sem biztos, hogy test-test ellen harcolnak. Sőt, zajlanak bennünk olyan folyamatok is, amelyekben szövetségesekké válnak. Erről beszélt Sőti Csaba stresszkutató, a Semmelweis Egyetem Orvos-Vegytani Intézetének az adjunktusa.

- Mondok egy példát: a C vitamin nagyon szeret reakcióba lépni a vassal. Ennek a reakciónak a során rengeteg szabadgyök képződik. A szervezetünkben ez az egyik leginkább előrehaladó reakció az öregedés folyamán. Ennek kapcsán keletkeznek az öregedési pigmentek is, mert a vasraktárak a szervezetben reakcióba lépnek a C vitaminnal, és úgynevezett redox ciklust alakítanak ki. Új meg új szabadgyökök keletkeznek, amelyek károsítják a molekulákat.

Tehát az antioxidánsok egyik oldalon képesek semlegesíteni is a szabadgyököket, a másik oldalon képesek ilyen gyökkialakító folyamatokban nagyon aktívan részt venni. Ezért van az, hogy adott esetben kiegyensúlyozott táplálkozással, megfelelő mozgással ezek az antioxidánsok áldásos hatásúak lehetnek. Ugyanakkor, hogyha valaki nem megfelelő életstílust él, csak a pirulákat szedi, akkor lehet, hogy még ront is a helyzetén. Például hogyha C vitamint szed, és közben vas tablettát is szed. A C vitamin egyébként segíti a vas felszívódását, de ugyanakkor szabadgyökök is termelődnek a gyomorban.

- Akkor egyáltalán nem feltétlenül jó, hogyha mondjuk napi ezer milligramm C vitamint eszünk?

- Ez a kérdés nem könnyen dönthető el a tudomány jelenlegi állása szerint. Vannak olyan vizsgálatok, amelyekben hatékony volt a C vitamin, vannak olyanok, ahol nem. A C vitaminról nem mutatták ki azt tudomásom szerint, hogy káros lett volna bármilyen tekintetben is. A legkedveltebb antioxidánsok és a legújabban felfedezettek, amelyeket egyébként Szentgyörgyi Albert fedezett fel először, a flavonoidok. Ezek a színes növényekben találhatók, például vörösborban, az olívaolajban, vagy a zöld teában.

Azért fontosak, mert egyrészt sokkal erősebb antioxidánsok, mint a C vitamin, E vitamin, másrészt pedig azt figyelték meg, hogy gerinctelen állatokkal folytatott kísérletekben ezekkel a molekulákkal való kezelés megnyújtotta az élettartamot. Úgy látszik, hogy ezek a vegyületek a növényekben akkor keletkeznek, mikor azok valamilyen stresszt érzékelnek. A növényeket megevő állatok, mint apró stressz jeleket érzékelik ezeket a molekulákat, és felkészülnek arra, hogy a környezeti körülmények mostohábbak lesznek.

- Tehát a növényeket megevő állatokban ezek stresszjelzésként fejtik ki a hatásukat, azt jelentik, hogy vigyázat, felkészülni.

- Pontosan. Ez egy nagyon-nagyon korszerű, nagyon modern hipotézis. Nem teljesen igazolt, ezt azért szeretném leszögezni. De nagyon vonzó, és alátámasztani látszik az a tény, hogy például ezekből az antioxidánsokból jóval kevesebb kell, mint ami igazán komoly antioxidánsként tudna működni. Úgy működnek, mint jelvivő molekulák, ezért kevés is elegendő belőlük a szervezetünknek.

- Ezek szerint nem az történik, amit eddig gondoltunk, hogy egy antioxidáns molekula elkap egy szabadgyök molekulát, és semlegesíti, hanem jelzi a szervezetnek, hogy vigyázat, felkészülni, mert veszély következik. Ugyanúgy hatnak, mint mondjuk a szaunázáskor a hőség.

- Így van. Segít leküzdeni a megfázásokat, illetve az állóképességünket javítja mindenféle betegséggel szemben. Ugyanezt teszi a fizikai mozgás. Tudjuk, hogy utána fáradtságot, izomlázat érzünk. Az izmokban nagymennyiségű szabadgyök-képződéshez, mikro sérülésekhez vezet. Csakhogy ezek mind-mind olyan mértékűek, amivel a szervezetünk rendkívül könnyen meg tud küzdeni, és fokozottabb ellenállóképességre tesz szert. A lényeg az, hogy a védekezőképesség javulása mindig fölötte legyen a károsodás mértékének.

 

 

http://www.radio.hu/index.php?cikk_id=195461&rid=PVl6TQ==

 
Számláló
Indulás: 2004-04-10
 
Hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
Hírek
 
G-Mail belépési pont
Felhasználónév:
Jelszó:
  SúgóSúgó

Új postafiók regisztrációja
 
Pontos idő
 
Parlament
 
StatElit