Fonalférgekkel győzhető le a kukoricabogár
2006.09.12. 08:42
A kilencvenes évek elején Európában is megjelent az amerikai kukoricabogár, mely ellen a kutatók természetes ellenségeivel próbálnak védekezni
A kilencvenes évek elején Európában is megjelent az amerikai kukoricabogár. Ez ellen a kártevő ellen keresnek biológiai védekezési módot a kutatók, megpróbálják bevetni a bogár természetes ellenségeit. A kukoricabogár szinte minden életszakaszában károsítja a kukoricát: lárvaként a gyökereit fogyasztja, a kifejlett állat pedig a bibék rágásával okoz gondot. Elszaporodásával komoly gondokat okozhat a gazdaságoknak. Vegyszeres védekezés helyett a természetes ellenségek bevetése jelenti a növényvédelem korszerű útját.
A gödöllői Szent István Egyetem kutatóinak egyik jelöltje azon betegségokozó mikrogomba, amely természetes körülmények között is nagy százalékban fertőzi a kukoricabogarakat. A kifejlett bogarak - az imágók - elpusztítása azonban nem elegendő a védekezéshez. A kutatók szándéka az, hogy ezek a gombák még a "gyökérrágós" időszak előtt, lárvakorban megtámadják a bogarakat, megelőzve a károkozást.
A kóró-törpepók - egy másik lehetséges ellenség - is szívesen zsákmányolja a kukoricabogarat. Ennek ellenére a pókoktól nem várhatnak hathatós védelmet a kukoricatermelők, ugyanis a vizsgálatok szerint csak a kukoricabogár állomány egy-két százalékát fogyasztják el ezek a pókok. A hatékony biológiai védekezéshez pedig ötven százalék körüli arányra lenne szükség.
A hódmezővásárhelyi karantén-laboratóriumban ígéretes kísérleteket végeznek egy parányi fonalféreggel. Ezek a cérnányi férgecskék több ciklusok keresztül szaporodnak a kukoricabogár lárvájában, és közben olyan baktériumot terjesztenek, amely meg is öli a lárvát. Ezek az új módszerek, és a régen használtak -mint például a vetésforgó, a mezővédő erdősávok telepítése - hozzájárulhatnak ahhoz, hogy a kukoricabogár elszaporodási üteme lassuljon, és az állománya az elfogadható szinten maradjon.
http://www.hirado.hu/cikk.php?id=146452
|