Teljes kiőrlésű gabonával a kilók ellen?
2006.09.19. 08:53
Egy amerikai kutatás szerint, a teljes kiőrlésű gabonatermékek alkalmazása a diéta során elősegíti a súlyvesztést
A magas rosttartalmú, teljes kiőrlésű magvak segíthetnek a fogyni vágyóknak - sugallja egy új kutatás. Egy 180, túlsúlyos felnőttel végzett, hat hónapos vizsgálat során kiderült, hogy a teljes kiőrlésű gabonák segítik a súlyvesztést, miközben elősegítik a rostok, a magnézium és a B-6 vitamin bevitelét.
Az alanyok sokkal többet fogyasztottak ezen tápanyagokból, mint azon fogyókúrázók, akik csökkentették ugyan a kalóriákat, ám nem ettek teljes kiőrlésű gabonákat. A kutatók szerint a rostokban gazdag gabonák segíthetnek az embereknek csökkenteni a kalóriát, miközben fenntartják vagy éppen javítják táplálkozásuk minőségét.
A kutatók szerint az alapvető probléma a kalóriák vagy bizonyos ételek kizárásával az, hogy a tápanyagok is elveszhetnek a diétából. Az új eredmények azt sugallják, hogy a teljes kiőrlésű gabonák segíthetnek megelőzni ezen nem kívánatos veszteségeket - mondja Dr. Kathleen J. Melanson kutató.
A vezetésével vizsgálódó csapat eredményeire akkor derült fény, amikor a kutatók összehasonlítottak három fogyókúrás technikát. Az egyik csak mozgást, a másik mozgást és csökkentett kalóriás étrendet - teljes kiőrlésű gabonatermékekkel - , a harmadik mozgást és alacsony kalóriatartalmú étkezést írt elő gabonatermékek nélkül.
A kutatók véletlenszerűen kiválasztottak 180 túlsúlyos alanyt, ülő életmódot folytató nőket és férfiakat. Azok, akik a "teljes kiőrlésű" csoportba kerültek, teljes kiőrlésű gabonatermékekből készült reggelit kaptak, és azt kérték tőlük, hogy a kutatás első felében még naponta kétszer egyenek, míg később csak a reggelit leszámítva egyszer.
Végül mindkét csoport több kilótól szabadult meg, mint a csak tornázó csoport. Átlagban mindkét csapat tagjai 5 kilogrammot fogytak. Ám a teljes kiőrlésű gabonatermékeket fogyasztó csoportnál sokkal nagyobb mértékben csökkent a telített zsírsavak aránya, míg rost, magnézium és B-6 bevitelük nőtt.
Másfelől mindhárom csoportnál kevés volt a kalcium és E-vitamin mennyisége. Melanson szerint, a teljes kiőrlésű csoportba tartozó alanyok nagy része a kiosztott gabonatermékeket rágnivalónak használta, és nem tejjel, illetve joghurttal fogyasztotta azokat, ezért az alanyok kalcium-bevitele nem az elvártnak megfelelően nőtt.
Amellett, hogy a gabonatermékeket tejjel fogyasztották, a diétázók kalciumot vihettek be olyan ételekkel, mint a zöldségek, a mandula és az olajos halak. Az E-vitamin forrást a növényi olajok, mint kanola és sáfrányos szeklice, néhány hal, növényi csírák, magvak, mandula és mogyoróvaj, avokádó és mangó szolgáltatták. Az ételek némelyike - mint a diók és az olaj - Melanson szerint igen nagy kalóriatartalmú, ezért a fogyni vágyóknak vigyázni kell az adagokra.
http://www.hirado.hu/cikk.php?id=148692
|