52 új tengeri fajt találtak Pápuánál
2006.09.19. 08:57
Egy kutatócsoport 52 új fajt, többek között uszonyain járkáló cápát, és imádkozó sáskát idéző garnélát fedeztek fel Indonézia egyik eldugott szegletében
Egy Indonéziában kutató csapat több tucat új fajt, többek között egy, az uszonyain járó cápát, és egy imádkozó sáskához hasonlító garnélát fedezett fel. Mark Erdmann, a Conservation International kutatója szerint Indionéziában a Madárfej-félsziget az egyik leglenyűgözőbb táj a Földön.
Erdmann és csapata 52 új fajt fedeztek fel, többek között 24 új hal-, 20 új korall-, és nyolc új garnélafajt. Az egyik legizgalmasabb felfedezés az úgynevezett "váll-lapos" cápa, mely képes uszonyain járni, valamint egy imádkozó sáskát idéző garnéla. A környezetvédő szervezet szerint az újonnan felfedezett halfajok közül kettő, a villanó ajakoshalak családjába tartozó egyed, melyek párzás során fényes színeiket villogtatják.
Carden Wallace korallszakértő és kutató elárulta, nem lepték meg az eredmények, mivel a világ egyik távoli régiójáról van szó, melyet igen kevés kutató látogat. Wallace szerint az új fajok rengeteg, fontos adattal látják el a tudományt. "Elárulják nekünk, hogyan is alakult ki ezen sokféleség, és mennyire sérülékeny az ökoszisztéma"- mondja a kutató.
Erdmann szerint a felfedezések máris legendás hírnévvel látták el a régiót. Az Ázsia "Korall-háromszöge" néven ismert terület több mint 1200 halfajnak és mintegy 600 zátonylakó korallfajnak ad otthont. A régió változatossága azonban a dinamittal és a cianiddal halászó emberek fenyegetésével néz szembe, valamint a kormány intézkedésével, mely engedélyezné a kereskedelmi halászatot. Emiatt a Conservation International arra kérte a kormányt, hogy egy sor tengeri parkot hozzon létre a félsziget körül.
Erdmann szerint a területnek jelenleg mindössze 11 százaléka áll védelem alatt, annak nagy részét a Teluk Cendarawasih Nemzeti Park teszi ki. A kormány azonban már megkezdte a régió felmérését, hogy újabb tengeri menedékeket alakítson ki. A korall-háromszög - valójában egy nem háromszög alakú régió, Indonézia, Malajzia, Fülöp-szigetek, Pápua-Új-Guinea, a Solomon-szigetek és Kelet-Timor részvételével - zátonyai közel 600, zátonyépítő korallfajnak ad otthont.
Több faj él itt, mint az ausztráliai Nagy Korallzátonynál, mely 10-szer ekkora területet ölel fel. Ami igazán különlegessé teszi az indonéz területet az topográfiájának és történelmének kombinációja. Mély medencék és sekély vizek elegye található itt. Ahogy a globális tengerszintek növekedtek és csökkentek az évezredek alatt, a medencék elszigetelődtek, így lehetővé vált, hogy mindegyik helyen különböző fajok alakuljanak ki, mielőtt visszatértek volna a nyílt vízre, amikor ismét emelkedett a vízszint. Ezen folyamat felerősödhetett, a terület tektonikus aktivitása miatt, mely rendszeres földrengéseket és egyéb felfordulásokat okozott.
Egy másik tényező, mely közrejátszik a régió sokszínűségében azon tény, hogy igen messze esik a legtöbb emberi populációtól, így könnyebb az egyedülálló fajoknak és ökoszisztémáknak túlélnek. Ezen tényező valószínűleg nagy segítséget jelentett a régió szárazföldi állatainak életben maradásában, mivel itt az évek során számos új, erdőlakó fajt is felfedeztek.
A nemzetközi szervezet szerint azonban, védelem nélkül ezen egyedülálló tengeri ökoszisztéma nem maradhat érintetlen, az emberi tevékenységek, főképpen a robbanószerekkel és mérgekkel végzett halászat elkerülhetetlenül hat majd rá. Erdmann szerint a másik, amitől félnek, Pápua gazdasági fejlesztésre irányuló tervei, melyek között több, a halászatot engedélyező terület lenne.
http://www.hirado.hu/cikk.php?id=149011
|