Agricola Zalakaros információs lapja
Menü
 
Kapcsolat
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Tudomány - Érdekességek
Tudomány - Érdekességek : Férgek vallomása

Férgek vallomása

  2006.09.23. 09:06

Paleontológusok részecskegyorsítót használtak arra, hogy a világon első alkalommal feltárják néhány 500 millió éves, megkövesedett embrió belső szerkezetét.

Angol kutatók szinkrotron részecskegyorsítóból származó erős röntgensugarat használtak a földtörténeti kambriumból származó két féregszerű faj (a Markuelia és a Pseudooides nemzetségek képviselői) embriói háromdimenziós szerkezetének feltárásához. A döbbenetesnek tartott új képalkotási technológiával készült felvételek alapján a féregszelvények korábban nem látott növekedési mechanizmusa tárult a kutatók szeme elé. A képek további bizonyítékul szolgáltak ezen apró állatkák evolúciós jelentőségére. A kutatók szerint az eljárás forradalmasíthatja a kövületek tanulmányozását.

Idáig a tudósok az ilyen kövületeknek csupán a felszínét tanulmányozhatták elektronmikroszkóppal, illetve a belső vizsgálatokhoz fel kellett szeletelniük az értékes leleteket. Az orvosi CT felbontóképessége azonban csak egy milliméter, így az ilyen széles kövületek esetében ez a technika nem használható. A szinkrotron speciális módon létrehozott azonos hullámhosszú röntgensugárnyalábja milliárdszor fényesebb, mint a CT szkenneléshez használt, így a létrehozott kép nagyon jó minőségű.

Az angol őslénykutatók a kövületet forgatták a röntgensugár alatt, hogy teljes háromdimenziós képet kapjanak minden vizsgált leletről. Így tárult fel az embrionális sejtfejlődés első háromdimenziós képe. Több száz kövület vizsgálatával parányi különbségeket találtak az egykor élt állatkák különböző fejlődési fázisaiban. Az embrionális szelvények létrejöttének olyan új módját figyelték meg a fejlődő embrióban, amilyet eddig élő állatban még sosem láttak. Ráadásul komoly bizonyítékot találtak arra, hogy a féregszerű Markuelia közeli rokona a gyümölcslegyek (muslicák) és a nematódák (fonalférgek) közös ősének. Ez a felfedezés azért is fontos, mert így többet tudtunk meg annak a két fajnak a közös őséről, melyek a leggyakrabban használt genetikai és embriológiai modellek közé tartoznak az orvosbiológiai kutatásokban.

 

 

http://www.nol.hu/cikk/418283/

 
Számláló
Indulás: 2004-04-10
 
Hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
Hírek
 
G-Mail belépési pont
Felhasználónév:
Jelszó:
  SúgóSúgó

Új postafiók regisztrációja
 
Pontos idő
 
Parlament
 
StatElit