Génbank a bajban lévő, magyar gyümölcsfák megmentésére
2006.09.26. 08:28
Régi, kihalófélben lévő magyar gyümölcsfák megmentésére vállalkozott a soproni Castanea Környezetvédelmi Egyesület.
Csaknem félévtizedes munkájuk eredményeként mára létrehoztak egy génbankot és csemetekertet is.
A soproni környezetvédők Hárs Olivér egyesületi társelnök irányításával már több száz régi fajtát térképeztek fel a város kertjeiben és környékén. Szerencséjükre Sopron városa a harmincas években már büszkélkedhetett egy régi gyümölcsfákat nevelő csemetekerttel, ahonnan azután bőven jutott a város magánkertjeibe, a Lövérekbe is.
A néhány még fennmaradt, ritka öreg fa ágáról oltványnak való hajtásokat szereztek be. Így mentették meg a pusztulástól a Hardy vajkörtét, Favrenné asszony körtéjét, vagy a búzás körtét, illetve azokat az almafajtákat, amelyeket még a múlt század elején nemesítettek Magyarországon. Ilyen például a Parker Pepin, a London Pepin, a Kanadai Renett, vagy az erdélyi származású Batul.
Munkájukhoz segítőjük is akadt, Schekulin Miklós tanár úr, országos hírű soproni kertész és nemesítő személyében, aki tizenöt-tizennyolc körte és nyolc-tíz almafajta oltványát készítette el. Ezek majd mindegyikéből a mai fajtáknál ellenállóbb, permetezést és növényvédelmet sem igénylő facsemete nevelhető fel. Ami pedig a termésüket illeti, már feledésbe ment zamatokkal és ízekkel gyarapíthatják a hazai választékot.
A mintakert betelepítését már meg is kezdték a soproni Lippai János Mezőgazdasági Szakközépiskola egyik tangazdaságában. Az állományt folyamatosan gyarapítják. A fák néhány év múlva várhatóan termőre fordulnak, és alapját képezhetik egy folyamatosan bővülő nagy hazai génbanknak és régi fafajta gyűjteménynek. Újabban a csonthéjasok mentőakcióját is megkezdték a lelkes soproniak. Sopronbánfalván, Ágfalván és az úgynevezett Kutya-hegyen is gyűjtik a matuzsálemi korú cseresznye-, szilva- és meggyfák hajtásait.
http://www.hirado.hu/cikk.php?id=150286
|