Fotó a juhot nyelt óriáskígyóról
2006.10.03. 08:09
Az óriáskígyó-félék családjába tartozó kígyók nem méreggel ölik meg áldozataikat, hanem összeroppantják, majd egészben lenyelik.
A Malajziában lencsevégre kapott óriáskígyó egy vemhes juhval próbálkozott. Úgy tűnik, kevés sikerrel.
"Hatéves koromban egy könyvben, mely az őserdőről szólt, és Igaz Történetek volt a címe, láttam egy nagyszerű képet. Óriáskígyót ábrázolt, amint egy vadállatot nyel el. … A könyvben ez állt: "Az óriáskígyó egészben, rágás nélkül nyeli le zsákmányát. Utána moccanni sem bír, és az emésztés hat hónapját végigalussza." Akkoriban sokat tűnődtem a dzsungelek kalandjain, és egy színes ceruzával nekem is sikerült megrajzolnom első rajzomat. Az 1. számút.”
Talán sokaknak ismerősen csengnek a világhírű regény, A kis herceg kezdő sorai és a kép, az elefántot nyelt óriáskígyóról, ami a felnőttek szerint „csak” egy kalap volt.
Habár kevés a valószínűsége, hogy egy óriáskígyó egy elefántot nyeljen le, de mint ahogy az alábbi kép is mutatja az író, Antoine de Saint-Exupéry fantáziája nem járt messze a valóságtól.
A képen látható 5,5 méter hosszú óriáskígyó számára – amely egy fiatal bárányt tűzött az étlapjára - kivitelezhető lett volna a feladat, ha megvárta volna, hogy a bárány megszülessen. A mohó kígyó ugyanis egy vemhes juhot nyelt le.
A National Geographic amerikai weboldalán közzétett kép szeptember elején készült Malajziában, Kampung Jabor nevű faluban, ahol a tűzoltók próbálták meg eltávolítani az útról az óriáskígyót. Az állat a nagy falat miatt képtelen volt magától megmozdulni. Mivel a kígyó veszélyben érezte magát, végül kiöklendezte az ételt, csak hogy elmenekülhessen.
Nem ez az első alkalom, hogy sikerült lencsevégre kapni túl mohó óriáskígyót. Júliusban az amerikai Idaho államban csak műtéttel lehetett megmenteni azt az óriáskígyót, amely egy elektromos takarót nyelt le. Már nem járt ilyen szerencsésen tavaly októberben az a társa, amely egy két méteres aligátort akart bekebelezni Floridában.
Veszélyeztetett fajok
Az óriáskígyók látszólagos mohósága annak köszönhető, hogy gyomruk nagymértékben képes kitágulni, és ki tudják akasztani az állkapcsukat, így a nagyobb „falatok” is egészben lecsúszhatnak.
Az óriáskígyó-félék családjába a világ legnagyobb méretű kígyói tartoznak, összesen 88 fajjal. A legnagyobbak, mint például a kockás piton vagy a zöld anakonda, akár a 7-10 méter hosszúságot is elérik, viszont sok fajuk mérete nem szolgál rá az óriás elnevezésre. Míg a kisebbek csak pár száz grammot nyomnak, a nagyobb fajok tömege elérheti akár a 150 kilogrammot is.
Az óriáskígyó-félék elsősorban Latin-Amerikában, Afrikában, Ausztráliában és Ázsia déli területein fordulnak elő, sivatagos, félsivatagos területektől a trópusi esőerdőkig igen sokféle élőhelyen.
Az óriáskígyók nem méreggel ölik meg áldozatukat, hanem összeroppantják, majd egészben lenyelik azokat. Étlapjukon - a ragadozó méretétől függően - kisemlősöktől kezdve vízilóig sokféle préda szerepel. A gyomrukban lévő erős emésztősav miatt igen rövid idő alatt képesek megemészteni a nagyobb „falatokat” is, csonttal együtt. Érdekességük, hogy hosszú időt, szükség esetén akár több mint egy évet is kibírnak táplálék nélkül, természetesen jelentős súlyveszteség árán.
Legnagyobb veszélyt ezekre az állatokra a kereskedelem jelenti, ugyanis igen „népszerűek” hobbiállatként és bőrdíszmű alapanyagként egyaránt. Ezért nem csoda, hogy ma már az óriáskígyó-félék családjának mindegyik faja védett, viszont sajnos a védelmi intézkedések ellenére is évente több száz illegálisan forgalomba hozott óriáskígyó bőrt és élőállatot koboznak el a határőrök.
http://www.geographic.hu/index.php?act=napi&rov=1&id=7985
|