Ritka kúposfejű delfinek született Kambodzsában
2006.10.06. 10:24
Egy állami tisztviselő bejelentése szerint legalább 10 fiatal kúposfejű delfinre bukkantak Kambodzsában, ami reményt ad arra, hogy a fajt sikerült visszahozni a kihalás széléről.
A kúposfejű vagy Irrawaddy-delfin (Orcaella brevirostris) ma egyike a világ legritkább delfinfajainak. A tompa, lekerekített fejű, világos, majdnem fehér színű delfinek valaha ezerszámra úsztak a Tibettől a Dél-kínai-tengerig húzódó Mekong folyóban és annak kambodzsai, laoszi és vietnami mellékfolyóiban, de mára számuk vészesen megfogyatkozott.
A hírben szereplő delfinborjakat halászati tisztviselők figyelték meg. Valószínűleg május és június között születtek a Mekong folyóban, nem messze a laoszi határtól, számolt be az örömteli eseményről a nemzetközi hírügynökségeknek Touch Seang Tana, aki a delfinek védelmére alakult kormánybizottságot vezeti.
A bizottságot az év elején állították fel azután, hogy legalább 12 delfin elpusztult januárban és februárban, ami felerősítette a faj kipusztulásával kapcsolatos aggodalmakat. A természetvédők becslései szerint számuk mára 100 alá csökkent.
Touch Seang Tana azonban azt állítja, hogy egyedszámuk 130 körül lehet, és abban bízik, hogy öt éven belül legalább 170-re emelkedik. A tisztviselő elmondta, hogy az év eleje óta 66 őrt helyeztek ki a folyó mellé a delfinek védelmére. A bizottság felállítása óta csupán két elpusztult delfint találtak.
A kormányzat szerint a delfineket fenyegető legfőbb veszély az illegális halászat és az élőhelyük elpusztítása. Touch Seang Tana az AFP hírügynökségnek azt is elmondta, hogy a következő évtől kezdve minden halászháló – amely a delfinpusztulások elsődleges okozója – használatát betiltják a Mekong hosszában a központi Kratie várostól a laoszi–kambodzsai határig.
„Reméljük, hogy ezen óvintézkedések bevezetése megmenti a delfineket a kihalástól” – mondta, hozzátéve, hogy a falusi lakosokat is felvilágosították a delfinek eszmei értékéről.
http://www.geographic.hu/index.php?act=napi&rov=1&id=8006&PHPSESSID=233fa19d196fcd55f6b120a4e12dd959
|