Illegális állatkereskedelem itthon és tengeren túl
2006.10.19. 08:31
Napjainkra hatalmas méreteket öltött az állatok, növények és a belőlük készült különféle ajándéktárgyak és használati cikkek nemzetközi kereskedelme.
Az éves forgalom eléri a 159 milliárd dollárt, és évente több mint 350 millió egyedet érint. A vásárlók, gyakran tudtukon kívül, károsítják a természetet és hozzájárulnak az adott élőlények eltűnéséhez.
A WWF Magyarország Játssz, tanulj, nyerj! felvilágosító kampánya keretében egyes utazási irodákban a katalógusok és a repülőjegy mellé tájékoztató kiadványt kapnak az utazók, hogy mit ne vegyenek.
A magyarok leggyakrabban krokodil, kígyó vagy varánusz bőréből készült táskát, cipőt, övet, tárcát, elefántcsontszobrot és -ékszereket, korallokat, teknőspáncélt vagy óriás szárnyascsigaházat vásárolnak és próbálnak hazahozni. De vajon hányan gondolnak bele, hogy ezeknek a dísztárgyaknak az elkészítése az állatok elpusztításával jár? Az élő állatot vásárlók legtöbbje nem is gondol bele, hogy egy-egy egzotikus kedvenc milyen áron kerül otthonába, hogy végül egy kalitkában vagy terráriumban élhesse le hátralévő életét. A kereskedelembe kerülő állatok és növények jó része a természetből származik, vadon fogják vagy gyűjtik be őket, a befogás, a szállítás és a karanténozás alatt pedig bizonyos fajok egyedeinek 70-90%-a is elpusztulhat. Az életben maradt egyedekre legtöbbször silány és rövid élet vár a fogságban.
http://www.radio.hu/index.php?cikk_id=200531&rid=PVl6Tg==
|