Szúnyogízlés
2006.10.28. 05:14
Miért kedvelnek a szúnyogok egyeseket jobban, másokat kevésbé? Mi az oka annak, hogy van, akit egyetlen szúnyog is azonnal megtalál, mások pedig akár egész szúnyograjt is megúsznak néhány jelentéktelen csípéssel?
Az Aberdeeni Egyetem Rothamsted Intézetének kutatói a rovarokat vonzó testszagot, pontosabban a verejték összetételét tették tüzetes vizsgálat tárgyává.
Egy y alakú üvegcső két, a végein áttetsző, sűrű hálóval lezárt szárához egy-egy önként vállalkozó személy helyezte oda a rovarok martalékául szolgáló kezét. A cső hosszabbik szárán át eresztették rájuk a szúnyogokat, akik, az elágazáshoz érve a számukra vonzóbb egyén felé vették az irányt. A kísérlet következő lépéseként az így különválasztott, a vérszívók által különösen kedvelt, és következetesen mellőzött egyénektől verejtéket gyűjtöttek, s ennek a kémiai összetevőit megtisztítva elkülönítették. A harmadik szakaszban mikroelektródák segítségével vizsgálták azt, hogy a rovarok csápjára, a szaglószervre helyezve az egyes molekulák milyen izgalmi állapotot váltanak ki. A verejtékmintákat összehasonlítva, és a kísérletben az egyes kémiai összetevőket kombinálva kiderült, hogy a "szúnyogtaszító" személyek izzadtságának bizonyos illatanyagai képesek mintegy elfedni, közömbösíteni, az emberi verejték más, a szúnyogok számára különösen csábító kipárolgásait.
Az persze egyelőre titok, hogy melyek is lennének ezek a "csodamolekulák", amelyek a jövőben hatásos, és környezetbarát szúnyogriasztó szer alapanyagát képezhetik. Ráadásul a maláriát, sárgalázat terjesztő szúnyogok, az eddigi vizsgálatok szerint, ugyancsak távol tarthatók az anyaggal, amit - a kísérletekkel együtt - Londonban mutattak be.
http://www.nol.hu/cikk/422404/
|