Emukkal vizsgálják a dinónyomokat
2006.11.01. 08:55
Egy kutatócsoport úgy hiszi, megoldotta egy 167 millió éves, ragadozó dinoszauruszok által hátrahagyott nyomsor rejtélyét.
A röpképtelen, modern emuk járásának tanulmányozásával a kutatók azt gyanítják, hogy a dinoszauruszok gyakran megálltak, és pozíciót váltottak, hogy jobb képet kapjanak környezetükről.
A Wyoming északi részén található, Red Gulch lelőhelyen több ezer dinoszaurusz lábnyom maradt fenn a ragadós sárban a Jura-korszak középső szakaszában, amikor a terület az úgynevezett Sundance-tenger partvonala volt.
A paleontológusok szerint ezen nyomokat terapodák - ragadozó, kétlábú dinoszauruszok, mint a T. Rex - hagyták hátra. A Jura-korszak ezen szakaszából származó dinoszaurusz-csontok igen ritka leletnek számítanak Észak-Amerikában, így megnehezítik, hogy a kutatók ezen nyomokat bármely más fajéval hasonlítsák össze. A lépések hossza alapján a dinoszauruszok durván akkorák voltak, mint egy ember.
Rejtélyes módon, néha a nyomok keresztezik egymást, azaz a jobb láb keresztirányban megelőzi a balt és vice versa. A rejtély megoldásához Brent Breithaupt kutató és csapata olyan modern állatokat keresett, melyek hasonló módon járnak.
A nagytestű, röpképtelen madarak tűntek a leglogikusabb választásnak a tanulmány szempontjából, mivel a bizonyítékok azt sugallják, hogy ezen állatok, az összes madárral együtt a dinoszauruszok leszármazottai. Szintén durván olyan magasak, mint az ember, két lábon járnak, lábaik relative közel helyezkednek el egymáshoz, pontosan, mint a rejtélyes dinoszauruszok esetén.
Azonban nem minden mai röpképtelen madár jó választás, vagy könnyű munkatárs. A struccok például kétujjúak, míg a vizsgált terapodáknak háromujjú lábuk van. A nanduk három ujjal rendelkeznek, ám nehéz velük együtt dolgozni. Az emuk szintén három ujjal rendelkeznek és könnyen tanulmányozhatóak. Sőt mi több, Coloradóban találtak is egy emufarmot, alig egy órányira a nyomoktól.
Az emuk járás közben gyakran körbenéznek, mely művelet keresztezett nyomokat eredményez. A nyomok talán azt mutatják, hogy a dinoszauruszok járás közben megálltak, és megvizsgálták környezetüket, ragadozók vagy táplálék után kutatva - mondja Breithaupt.
A jelek szerint a dinoszauruszok talán csoportokban jártak, mivel fiatalok és felnőttek által hátrahagyott nyomokat is találtak. Ez azt sugallhatja, hogy volt némi szülői felügyelet az állatoknál, de legalábbis alátámasztja azon elméletet, mely szerint a dinoszauruszok igen szociális állatok voltak, mint a modern madarak.
http://www.hirado.hu/cikk.php?id=159019
|