Agricola Zalakaros információs lapja
Menü
 
Kapcsolat
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Tudomány - Érdekességek
Tudomány - Érdekességek : Hazaérkezett a legyengült kerecsensólyom

Hazaérkezett a legyengült kerecsensólyom

  2006.11.04. 06:18

A Magyar Madártani Egyesület és a LIFE Kerecsensólyom-védelmi Program szakemberei egy Magyarországról származó, legyengült kerecsensólymot vettek át a programban együttműködő szlovák kollégáiktól tegnap Esztergomban, a Mária Valéria híd lábánál.

A legyengült, fiatal kerecsensólymot szeptember 6-án találták meg Prága közelében. A lábán lévő azonosító gyűrűről leolvasható volt, hogy Magyarországról származik. Az MME Madárgyűrűzési Központjának adatbázisából kiderült, hogy a sólymot idén májusban, Csorna térségében gyűrűzték meg fiókaként, egy nyárfán lévő fészekben.

A fiatal madár valószínűleg elkóborolt, és valahogyan eljutott Prága térségébe, ahol legyengülve találtak rá a helyi madarászok. Mivel a ritka ragadozómadár számára Közép-Kelet-Európában Magyarországon találhatók a legkedvezőbb élőhelyek, ezért hazahozták, és amint megerősödik, Heves, vagy Békés megyében szabadon engedik.

Kerecsensólyom-védelem uniós támogatással

A LIFE Kerecsensólyom-védelmi Programjának célja, hogy 2010-re 250-re növelje a jelenleg kb. 210 párból (Magyarországon kb.180, Szlovákiában 25 pár található) álló kerecsensólyom-állományt a Kárpát-medencében. Mivel az Európai Unió területén élő pároknak 80 százaléka Magyarországon él, ezért a faj megőrzésében hazánk szerepe kulcsfontosságú.


A kerecsensólyom élőhely-igényeinek biztosítására a program fontos eleme a gazdálkodási módszerek és az agrártámogatások összehangolása, az ürgetelepítés, a műfészkek kihelyezése, a veszélyeztetett fészkek őrzése, valamint a fiatal madarak követése.

A program keretében 46 fiatal kerecsensólyomra helyeznek műholdas nyomkövetőt, amely segít a kutatóknak kideríteni, hogy hová lesz a Kárpát-medencében kirepült madarak jelentős része, és segít felderíteni a vonulási útvonalakon ma még talán nem ismert, veszélyeztető tényezőket.

A program teljes költségvetése 540 millió Ft, melynek 75 százalékát, kb. 400 millió Ft-ot az Európai Unió LIFE Nature elnevezésű természetvédelmi forrása biztosítja. A fennmaradó hazai önrészt a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium - mintegy 43 millió Ft-tal -, valamint a programban résztvevő partnerek fedezik.

A legendás turulmadár

A kerecsensólyom, a legendás turulmadár, az egyetlen olyan ragadozómadarunk, amely fontos szerepet játszik a magyarság hitvilágában. Az eurázsiai sztyeppzóna karakterfaja, amelynek Kárpát-medencei populációja az elterjedési terület szélén helyezkedik el, ezért fokozottan sérülékeny. Az állományt ért különböző negatív hatások miatt az 1970-es évek közepére kevesebb, mint 30 pár volt belőle Magyarországon.


A kerecsensólyom monogám madár, egy életre választ párt magának. A párok költési időszakon kívül is összetartanak. Időjárástól függően általában február elején zajlik a nászrepülésük. Fészket nem építenek, költés céljából elsősorban más ragadozó madarak elhagyott fészkét foglalják el. A tojó 3-5 tojást rak a fészekbe 32-33 nap után a fiókák, kikelnek. A kis fiókákat elsősorban a tojó eteti, 42-47 nap után a fiatal kerecsensólymok kirepülnek a fészekből. Ezt követően a szülőmadarak 5-6 hétig vadászni tanítják őket.

A kerecsensólyom (Falco cherrug) fokozottan védett madár, eszmei értéke egymillió forint.

 

 

 

http://www.geographic.hu/index.php?act=napi&rov=1&id=8172&PHPSESSID=99d5fe186c36eafa8305738a402a69b5

 
Számláló
Indulás: 2004-04-10
 
Hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
Hírek
 
G-Mail belépési pont
Felhasználónév:
Jelszó:
  SúgóSúgó

Új postafiók regisztrációja
 
Pontos idő
 
Parlament
 
StatElit