A kakasokat a nagy tarajú tyúkok vonzzák
2006.11.24. 07:03
Egy most megjelent tanulmány szerint a nagyobb, húsosabb fejdíszű tyúkok többször élvezhetik a nemi élet örömeit és párzáskor nagyobb mennyiségű spermát kapnak a domináns kakasoktól, mint szerényebb tarajú társaik.
Miközben sok tanulmány kimutatta már, hogy a feltűnőbb díszű hímek előnyt élveznek a párzáskor, ez az első eset, hogy ugyanezt nőstény állatok esetében igazolták.
Az Oxfordi Egyetemen dolgozó Charlie Cornwallis számos kísérletet végzett munkatársaival annak megállapítására, mi kelti fel a kakasok figyelmét az egyes tyúkok iránt. Először kis sapkával letakarták a tojók feltűnő piros taraját. A kakasok így képtelenek voltak fölmérni az egyes tyúkok tarajának nagyságát. Ennek az lett az eredménye, hogy a kakasok véletlenszerűen választottak párt maguknak.
A következő tesztben eltávolították a tarajt takaró sapkákat. A kutatócsoport azt tapasztalta, hogy a kakasok az esetek 80 százalékában a nagyobb tarajú tojókat tüntették ki figyelmükkel. A tyúkokra egy hámszerű eszközzel műanyag zacskót is erősítettek, amely összegyűjtötte a velük párzó kakasok spermáját. A minták kiértékelésekor kiderült, hogy a nagy tarajú tyúkok 50 százalékkal több spermához jutottak a domináns kakasoktól, mint a kisebb tarajú fajtársaik. Ez azért fontos, mivel a tyúkok gyakran vetélkednek, hogy a domináns hímekkel párosodhassanak, magyarázza Cornwallis.
Egyelőre nem világos annak pontos oka, hogy miért részesítik előnyben a kakasok párzáskor a nagyobb tarajt. Cornwallis azonban azt gyanítja, hogy ez a testrész jelzi a tyúk termékenységét: a nagyobb tarajú tyúkok nagyobb tojást tojnak.
A taraj mérete időről időre változó lehet, ami valószínűleg összefügg a tyúkok hormonális egyensúlyával. Persze a kisebb tarajnak is megvan a maga előnye: „Nem csak a kakasok általi szexuális zaklatás mértékét csökkenti, de a ragadozóknak sem annyira feltűnők az ilyen tojók.”
A kutatócsoport szerint a pulykáknál is megfigyelhető ez a fajta nemi preferencia, csak ott – taraj híján – a szem körüli piros bőrlebernyegek mérete számít. Manapság azonban már nem sok hasznát veszik vonzerejüknek a tojók, mert a baromfitenyészetekből kikerülő állatok zöme mesterséges megtermékenyítés útján jön a világra.
http://www.geographic.hu/index.php?act=napi&rov=1&id=8295&PHPSESSID=099d2ca4f40e3965fff14952c0c148ee
|