Agricola Zalakaros információs lapja
Menü
 
Kapcsolat
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Tudomány - Érdekességek
Tudomány - Érdekességek : Fölfedezték a legősibb repülő emlőst

Fölfedezték a legősibb repülő emlőst

  2006.12.18. 07:29

Egy új fölfedezés szerint az emlősök legalább 70 millió évvel korábban szárnyra kaptak, mint azt a tudósok korábban gondolták.

Egy Kínában kiásott ősmaradvány elemzése arra utal, hogy az emlősök nagyjából ugyanakkor kezdtek próbálkozni a repüléssel – ha nem korábban –, mint a madarak. A kutatók azt állítják a Nature folyóiratban közzétett cikkükben, hogy a 125 millió éve élt mókusszerű állat szőrrel fedett bőrhártyát használt a levegőben való sikláshoz.

Az élőlény annyira szokatlan volt, hogy az emlősök egy új rendjébe sorolták. Az amerikai–kínai tudócsoport azt mondja, hogy a Volaticotherium antiquus („ősi sikló vadállat”) egy mostanra már kihalt ősi leszármazási vonalhoz tartozott, és nem rokona a mai repülő emlősöknek, például a denevéreknek vagy a repülő erszényeseknek.

Az ősmaradványra Kína belső-mongóliai területén bukkantak. A kőzetágy, amelyben találták, legalább 125 millió éves, a középidőből származik, amikor még dinoszauruszok mászkáltak a Földön.

12–14 centiméteres hosszával és 70 grammos tömegével az élőlény méretben és alakban hasonló a mai repülő mókusokhoz. Összehajtható, szőrös repülőhártyája mellső és hátsó végtagjai között feszültek.


Ezek a nagy membránok és a kis testtömeg együttesen arra utal, hogy mozgékony siklórepülő volt, bár ahhoz valószínűleg ügyetlen, hogy zsákmányát a levegőben kapja el. A V. antiquus végtagjai megnyúltak voltak, akárcsak a mai repülő emlősöké, és csontváza merev farok meglétére utal, amelyet a repülés közbeni kormányzásra használhatott.

A kutatók úgy vélik, hogy az élőlény fán lakott, éjszaka mozgott, és éles fogai valószínűsítik, hogy rovarokkal táplálkozott. Az új fölfedezés egyben azt jelenti, hogy a V. antiquus a legkorábbi ismert repülő emlőssé lépett elő. Dr. Csin Meng, a cikk egyik társszerzője és az amerikai Természettudományi Múzeum paleontológusa szerint az állat 130–150 millió éve élt.

A legkorábbi ismert repülő madár, az Archaeopterix 150 millió éves, így előfordulhat, hogy az emlősök már a madarak előtt kísérleteztek a repüléssel. A repülésüket már aktívan irányító denevérek legkorábbi maradványa mintegy 51 millió évesre tehető, míg az eddig ismert legősibb siklórepülő emlős – egy rágcsáló – csupán 31 millió éve, a késő oligocénben élt. A repülő emlősök ősmaradványainak sorában lévő nagy réseket a tudósok annak tulajdonítják, hogy ezeknek a lényeknek a repüléshez finom testfelépítésre volt szükségük, de emiatt kicsi volt az esély a konzerválódásukra.

 

 

 

http://www.geographic.hu/index.php?act=napi&rov=1&id=8431&PHPSESSID=166b55761d4fabe918952cba8cbca197

 
Számláló
Indulás: 2004-04-10
 
Hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
Hírek
 
G-Mail belépési pont
Felhasználónév:
Jelszó:
  SúgóSúgó

Új postafiók regisztrációja
 
Pontos idő
 
Parlament
 
StatElit