Szezonális hörcsögszex – hormonhatásra
2007.01.04. 08:29
Amerikai kutatók kimutatták, hogy a szibériai hörcsögöknél az évszakonként változó szexuális aktivitás szorosan összefügg egy, az emberben is jelen lévő hormon mennyiségével.
A hörcsögök – számos egyéb állathoz hasonlóan – változó szexuális aktivitást mutatnak az év folyamán: nyáron aktívabbak, míg télen lecsökken párosodási kedvük. Az amerikai Indiana Egyetem és a Kalifornia Egyetem munkatársai arra voltak kíváncsiak, hogy ez összefügg-e a kisspeptin nevű viszonylag újonnan felfedezett hormon szintjének alakulásával.
Korábban kimutatták, hogy a kisspeptin serkenti két nagyon jelentős nemi hormon, a GnRH (gonadotropin-felszabadító hormon) és a luteinizáló hormon (LH) felszabadulását, így feltehetően jelentős hatást gyakorolhat egyes állatok – és talán az ember – szexuális viselkedésére.
A kutatók egyik kísérletük során hím szibériai hörcsögöket (Phodopus sungorus) két csoportba soroltak: az egyik csoportnál nyárias fény-sötét viszonyokat teremtettek, azaz tizenhat órán keresztül volt világos, és nyolc órán keresztül volt sötét, míg a másik csoportban tél volt, nyolc órás világosságot követő tizenhat órás „éjszakával”.
Szex télen-nyáron
Megfigyelték, hogy a „téli” csoportban az állatok szexuális aktivitása csökkent, és a kisspeptin mennyisége jelentősen megfogyatkozott az agyuk szexualitásért felelős régióiban. Ezzel szemben a „nyári” csoportban az állatok intenzív szexuális tevékenységet mutattak, testtömegük, hereméretük és tesztoszteronszintjük is nagyobb volt, mint a téli körülmények között tartott állatoké.
Egy másik vizsgálatban ugyanígy téli és nyári csoportokban tartottak hörcsögöket nyolc hétig, majd kisspeptin-injekciót adtak nekik. Megfigyelték, hogy a két csoport tagjai egyformán jól reagálnak a hormonra, a téli csoportban ugyanolyan mértékben emelkedett a luteinizáló hormon szintje és a szexuális aktivitás, mint a nyári csoportban.
Ezzel bebizonyosodott, hogy a nappali és éjszakai órák aránya a kisspeptin hormon révén befolyásolja a szexuális aktivitást a hörcsögöknél, és a kívülről, mesterségesen bevitt hormon még a legzordabb téli körülmények között is serkentőleg hat.
A kisspeptin hormon emberekben is megtalálható. Egyelőre nem ismert, milyen szerepe van, hiszen fajunkra nem jellemző a szezonális szexuális aktivitásváltozás. Könnyen elképzelhető azonban, hogy egyéb tényezők, mint például a stressz vagy alultápláltság, a kisspeptin szintjének változtatásával befolyásolják a szexuális késztetés erősségét.
http://www.geographic.hu/index.php?act=napi&rov=1&id=8533&PHPSESSID=086a5949c1296817248ba41a858f537a
|