Agricola Zalakaros információs lapja
Menü
 
Kapcsolat
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Tudomány - Érdekességek
Tudomány - Érdekességek : Végre otthont talált a világ egyik legnagyobb növénye

Végre otthont talált a világ egyik legnagyobb növénye

  2007.01.13. 10:17

Egy csoport kutató megoldotta azon 200 éves rejtélyt, hogy a világ egyik legnagyobb növénye hol is helyezkedik el a botanikai családfán.

Meglepetésükre, a növények - az egy méter széles, vérvörös, rothadt hús szagára emlékeztető virágjukkal - apró virágokat hozó növénycsaládhoz tartoznak. A Rafflesia-kat nehéz volt elhelyezni szokatlan jellegzetességeik miatt - írja a csapat a Science című folyóiratban. (Fotó: Jeremy Holden)

Ezen növények ugyanis gyökértelenek, levéltelenek és szártalanok. Hatalmas virágjuk - melyek akár a 7 kilogrammot is elérik - megjelenésükben és "illatukat" illetően a rothadó húst imitálják, így vonzzák a döglegyeket, melyek beporozzák őket. A furcsa növények - melyek Délkelet-Ázsia dzsungeleinek aljnövényzetében élnek - emellett paraziták is. Lemondván a fotoszintézis folyamatáról, a Rafflesiaceae beágyazódik a trópusi szőlő szövetébe, és annak tápanyagaival táplálkozik.

A botanikusok DNS-elemzéssel indultak a Rafflesa őseinek nyomába, felfedve, hogy a növények az Euphorbiaceae családhoz tartoznak. Ezen család növényeit - például a gumifa, a ricinus és a manióka - apró virágok jellemzik. Charles Davis kutató szerint a Rafflesa növények igen különösek - majdhogynem földönkívüliek -, bárhova is helyezik őket a családfán, sok minden szorul magyarázatra.

Az igazi meglepetést a kutató szerint természetesen az hozta, hogy az apró virágokkal rendelkező csoport kellős közepére kerültek. A botanikusok úgy hiszik, hogy mintegy 46 millió évvel ezelőtt, ezen növények virágai felgyorsult ütemben kezdtek el fejlődni. Becsléseik szerint a virágok egy átlag 2 milliméteres apróságból fejlődtek a ma ismert hatalmas virágokká.

A hatalmas virágoknak alapvetően két fő előnye lehetett - mondja Davis. Ezen növények kizárólagosan a trópusi esőerdők aljnövényzetében élnek, melyet alig ér el a fény. Emiatt a növényeknek nem volt könnyű dolguk virágaikkal különböző rovarokat magukhoz vonzani. Azzal, hogy maximalizálták a virág felszínét, sokkal egyszerűbben el tudják juttatni a szagot nagyobb távolságokra, így magukhoz vonzhatják a döglegyeket.

Méretük pedig azt jelenti, hogy a növények igen hatékony vizuális jelzéseket alakítottak ki, hogy elcsábítsák a legyeket. A világ legnagyobb növénye a Titan Arum, vagy dögvirág, mely a három méteres magasságot is eléri. A Rafflesia-hoz hasonlóan rothadó hús szagot áraszt, ám nem ugyanazon csoportba tartozik. Ezen virágok néhány napig virágoznak, majd saját súlyuk miatt összeroskadnak és elhervadnak.

A Rafflesia-t Sir Thomas Raffles - a szingapúri brit kolónia megalapítója - és Joseph Arnold természettudós fedezte fel egy expedíción. Arnold az út során maláriában elhunyt.






http://www.hirado.hu/cikk.php?id=176160

 
Számláló
Indulás: 2004-04-10
 
Hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
Hírek
 
G-Mail belépési pont
Felhasználónév:
Jelszó:
  SúgóSúgó

Új postafiók regisztrációja
 
Pontos idő
 
Parlament
 
StatElit