Százával érkeztek a sasok
2007.01.24. 16:32
A hazánkban telelő mintegy ezer sas között ritkaságnak számító fekete és szirti sasokat is megfigyeltek az éves sasszinkron során az MME önkéntesei.
Az esemény „szinkron” elnevezése arra utal, hogy a megfigyeléseket egy időben végzik az ország különböző pontjain. A felmérések során a madarászok becsléseik szerint az ország területének 7 százalékát átvizsgálva a nálunk telelő mintegy ezer sas 50-60 százalékát is megfigyelhették – közölte a Magyar Madártani Egyesület MME.
A leggyakoribb sasfaj a korábbiakhoz hasonlóan a rétisas volt (450-500 példány), de szép számban kerültek elő parlagi sasok is (120-140), valamint a ritkaságnak számító szirti- (10-11) és fekete sasok (2) néhány példányát is megfigyelték.
A magyar puszták és vizes élőhelyek táplálékban gazdag és viszonylag biztonságos telelőhelyet biztosítanak a környező országokból érkező sasok számára is, így hazánk az egyik legjelentősebb sas-telelőterületnek számít Európában. A madarászok több kiemelten fontos területen etetéssel is elősegítik a madarak áttelelését.
Szudánba is eljutnak
Hazánkban 150 rétisas-, 80 parlagisas-, 35 békászósas- és 5 szirtisas-pár költ, míg a törpe- és fekete sasok csak ritka vendégek nálunk. A békászósasok télire Afrikába vonulnak, míg a réti- és parlagisas-párok egész évben a költőterületek közelében tartózkodnak, sőt ilyenkor, január végén már sokszor az új fészküket építik - a rétisasok sokszor tél végén már a tojásrakást is megkezdik.
A fiatalabb, még nem költő példányok azonban ezeknél a fajoknál is kóborolnak, a körülményektől függően néha nagy távolságokra is elvonulnak. Így például 2005 telén egy műholdas jeladóval felszerelt parlagi sas Szudánig vonult, míg egy színes gyűrűs példányt Görögországban azonosítottak.
Külföldi vendégek
Külföldről is sok példány érkezik hozzánk télire, melyet számos gyűrűzési adat is bizonyít. Így például nálunk telelnek parlagi sasok Szlovákiából, rétisasok az északi (skandináv és balti) populációkból, fekete sasok Kelet-Európából, vagy szirti sasok a környező magashegységekből.
Mind a hat hazánkban rendszeresen előforduló faj már több mint fél évszázada fokozottan védett. A parlagi-, réti- és békászósasok természetvédelmi eszmei értéke a legmagasabb, egymillió, míg a szirti-, fekete- és törpesasoké az 500 ezer forint.
http://www.fn.hu/gazdasag/0701/szazaval_erkeztek_sasok_154244.php
|