Világszerte csökken a vízimadarak állománya
2007.01.25. 08:08
A világ vízimadárfajai közül majdnem a felének hanyatlik az állománya. Ennek okai elsősorban a gyors gazdasági fejlődésben és a klímaváltozás hatásaiban keresendők.
A negyedik Vízimadár Populáció Felmérés eredményei szerint a 900 faj 44 százalékának állománya globálisan csökkent az elmúlt öt évben, 34 százaléka nem változott és 17 százaléka növekedett. Összességében 12 madárcsalád globális populációinak fele vagy még több csökkenő tendenciát mutatott, köztük a gólyáké, a papucscsőrű madaraké és a liléké.
A számok némileg rosszabbak, mint a 2002-es adatok, amikor a legutóbbi felmérést végezték. Akkor azt állapították meg, hogy a világ vízimadár-populációinak 41 százaléka csökken.
A legriasztóbb romlás Ázsiában következett be, ahol a vízimadarak állományának 62 százaléka csökkent vagy kipusztult. Ezt követi 48 százalékos hanyatlással Afrika, 45 százalékossal Óceánia, 42 százalékossal Dél-Amerika, 41 százalékossal Európa és 37 százalékossal Észak-Amerika.
Simon Delany, a felmérést koordináló, hollandiai székhelyű Wetlands International vízimadár-védelmi tisztviselője elmondta, hogy az állománycsökkenés oka a vízzel borított területek csökkenésében keresendő. E területek nagysága a gazdasági és mezőgazdasági fejlődés, illetve az emelkedő átlaghőmérsékletek következtében súlyosbodó aszályok miatt fogyatkozott meg.
Delany szerint a madarakat fenyegető veszedelmek különösen szembetűnők Ázsiában, ahol kiirtják a mangrovét, hogy helyet csináljanak a garnéla- és a haltenyésztő telepeknek. A vizes területeket is fokozódó mértékben csapolják le, hogy ipari létesítményeket és turistaközpontokat hozzanak létre.
Delany és mások azonban pozitív fejleményekről is beszámoltak a felmérésben. Ilyen pozitív jelek elsősorban Európában és Észak-Amerikában figyelhetők meg, ahol a madarak állományainak zöme vagy stabil, vagy még növekszik is. Ezt a stabilizálódó emberi népességnek, valamint a környezet iránt mutatott nagyobb tudatosságnak tulajdonítják. Ez utóbbinak köszönhetők például a hathatósabb szabályozások és a vizes területek fokozottabb védelme.
http://www.geographic.hu/index.php?act=napi&rov=1&id=8676&PHPSESSID=cfd802c9aa4ac4db5f2659ee4720fcae
|