Agricola Zalakaros információs lapja
Menü
 
Kapcsolat
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Tudomány - Érdekességek
Tudomány - Érdekességek : Meghökkentő viselkedésforma halaknál

Meghökkentő viselkedésforma halaknál

  2007.01.27. 08:46

A halharcosok klubjának első szabálya: emlékezzünk arra, kit győztek le riválisaink. A második szabály: jegyezzük meg azt is, kitől kaptak ki. Egy új tanulmány szerint a halak megfigyelik vetélytársaik küzdelmeit, majd kikövetkeztetik, egymáshoz viszonyítva hol helyezkednek el a rangsorban.


A kísérlet
A kísérletekben szereplő Astatotilapia burtoni afrikai bölcsőszájú halak számára létfontosságú, hogy föl tudják mérni vetélytársaik erejét, és ennek alapján eldönthessék, mikor harcoljanak, és mikor meneküljenek inkább.

A faj hímjei ugyanis vad küzdelmeket vívnak a territóriumokért a tavakban és a folyókban. A jó hely megszerzésének jutalma a bőséges táplálék és a szaporodási lehetőség.

A Nature folyóiratban megjelent mostani tanulmányból kitűnik, hogy nem kell minden halnak mindenkivel megverekednie a rangsor fölállításához, a halak pusztán megfigyeléssel is el tudják magukat helyezni a hierarchiában.

Azért, hogy kiderítsék, hogyan is történik mindez, a kísérleteket vezető Logan Grosenick és munkatársai az amerikai Stanford Egyetemről a következő elrendezést hozták létre. Egy halat – a megfigyelőt – egy középen elhelyezett, hengeres akváriumba tettek, ahonnan megfigyelhette a körülötte lévő akváriumokban zajló eseményeket.

A kutatók ezután egy sor „megbundázott” harcot rendeztek a többi hal között. Például stresszhatásnak tették ki az egyik halat, majd betették egy másik hal akváriumába, így biztos elvesztette a küzdelmet a „hazai pályán” lévő ellenféllel szemben. Az otthonában lévő hal üldözte és harapdálta a behatolót, az meg folyamatosan menekült.


Domináns hím

Miután a megfigyelő hal már látott egy csomó harcot, a kutatók letesztelték, hogy mennyire fogta fel a rangsorrendet.

A tudósok két olyan halhoz tették be a megfigyelő halat, amelyek egymás közti küzdelmét sosem látta, de a többiekkel való harcukat igen.

A megfigyelő majdnem mindig a rangsorban alacsonyabban álló hal közelébe úszott. Feltehetőleg minél távolabb a dominánsabb hímektől nagyobb biztonságban érezte magát.

E logikai következtetéseken alapuló viselkedés kialakulása igen hasznos, hiszen megóvja a halakat a fölösleges párviadaloktól. A kutatásvezető szerint valószínűleg elterjedt viselkedésforma lehet a legtöbb olyan fajnál, ahol rangsorrend figyelhető meg.

 

 

 

http://www.geographic.hu/index.php?act=napi&rov=1&id=8695&PHPSESSID=72820a00f28f87f4ec5d5205054d70d2

 
Számláló
Indulás: 2004-04-10
 
Hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
Hírek
 
G-Mail belépési pont
Felhasználónév:
Jelszó:
  SúgóSúgó

Új postafiók regisztrációja
 
Pontos idő
 
Parlament
 
StatElit