A méret a lényeg – a halaknál (is)
2007.02.19. 07:56
A mexikói kardfarkú halak szexuális érését nagymértékben befolyásolja, hogy mennyire vonzó, „férfias” hímek találhatók a környezetükben. A férfiasság mértékére a farok méretéből következtetnek.
A mexikói kardfarkú halak (Xiphophorus hellerii) Közép-Amerikában honos, 10-12 cm nagyságú, elevenszülő halak. Nevüket annak köszönhetik, hogy a hímek farokúszójára alul kardszerűen megnyúlt, amely a nőstények számára vonzó látvány. Minél kifejezettebb ez a nyúlvány, annál dominánsabb a hím.
Az Exeter Egyetem biológusai azt vizsgálták, befolyásolja-e a többiek látványa a halak nemi érését. Azt tapasztalták, hogy azok a nőstények, melyek nap mint nap nagy faroknyúlványú hímeket láttak, gyorsabban váltak szexuálisan éretté, mint azok, melyeknek kevésbé „férfias” hímeket mutattak.
A hímekből a konkurencia épp ellenkező hatást váltott ki. Azok, amelyek hosszú nyúlványú társaikat nézték, lassabban váltak éretté.
A mexikói kardfarkú halak általában két évig élnek. Nemi érésük időpontja rendkívül változatos, négy- és húszhónapos koruk között bármikor bekövetkezhet. A domináns hímek látványának hatása logikus, a nőstényeknek azt üzeni: „Most kell szaporodni, most vannak itt a megfelelő pasik hozzá!” Ezzel szemben a hímeknek mást sugall a látvány: „Amíg ezek a macsók itt vannak, semmi esélyem, inkább később leszek érett.”
Korábban számos állatfajnál – emlősöknél is – kimutatták, hogy a fajtársaktól származó kémiai ingerek szerepet játszanak a nemi érésükben. Ebben az esetben azonban ilyesmi nem játszhatott közre, hiszen a halakat a kutatók külön akváriumokban tartották. A vizsgálat vezetője szerint a vizuális élmények nemi érésre gyakorolt hatása valószínűleg más fajoknál is megjelenik.
http://www.geographic.hu/index.php?act=napi&rov=1&id=8814
|