Kettős mutációnak köszönhetjük a fehér bort
2007.03.05. 07:50
Ausztrál tudósok szerint a chardonnay, a rizling, a sauvignon blanc és más fehér borok készítéséhez használt fehér szőlőfajták kialakulása egy több mint 3000 éve bekövetkezett szerencsés genetikai egybeesésnek köszönhető.
Mandy Walker, az adelaide-i CSIRO Plant Industry kutatója munkatársaival annak a szőlőfajnak (Vitis vinifera) a genetikáját tanulmányozta, amelyből szinte az összes ma forgalomba kerülő fehér és vörös bor készül.
Többek közt ki akarták deríteni, hogyan alakultak ki a faj fehér fajtái. A tudósok tudják, hogy a fehér szőlők a vörös szőlők változataként jöttek létre valamikor a történelem folyamán, de azt nem, hogy pontosan miként.
Walker és csoportja kimutatta, hogy a szőlőhéj színét két gén – VvMYBA1 és VvMYBA2 – határozza meg. Azt tapasztalták, hogy bármelyik gén képes szabályozni a színt oly módon, hogy bekapcsolja az antocianin nevű vegyület termelését, amely vörösre változtatja a szőlőszem héját. A fehér szőlőkben mindkét gén mutálódott, azaz a vörös szín kialakulásának mindkét módja kikapcsolódott.
„Ez szerencsés egybeesés volt a világ összes fehér bort kedvelő emberének nagy örömére” – mondta Walker. – „Egyetlen gén mutációi is meglehetősen kis gyakorisággal következnek be, de a szőlőben két génnek kellett mutálódnia ahhoz, hogy vörösből fehérré váljon, és ez nagyon-nagyon ritka esemény.”
Walker elmondta, hogy azt még nem tudják pontosan hol és mikor következett be a változás. Feltételezik, hogy még Tutanhamon uralkodásának ideje előtt történt. Az ősi egyiptomi királysírokból előkerült tároló edényekben találtak fehérbor-maradványokat.
A kutatók a fehér szőlő több mint 55 különböző fajtáját vizsgálták meg, és kimutatták, hogy mindegyikben megtalálható mindkét említett mutáció.
„A világ lehető legtöbb különféle tájáról szereztünk be szőlőket, és a változások mindben ugyanazok voltak” – mondta Walker.
Ez a tény arra utal, hogy valamennyi fehérszőlőfajta egyetlen genetikai ősre vezethető vissza.
http://www.geographic.hu/index.php?act=napi&rov=1&id=8904&PHPSESSID=96dc923459cb1337222f1f7a3e366967
|