A hangyák gyorsan alkalmazkodnak az éghajlatváltozáshoz
2007.03.08. 08:38
A hangyák gyorsan alkalmazkodnak bolygónk sebesen melegedő éghajlatához, állapították meg azok a biológusok, akik különböző hőmérsékletű helyeken élő levélvágó hangyákat hasonlítottak össze.
Michael Angilletta, az amerikai Indiana Állami Egyetemről és munkatársai a brazíliai São Paolo forró központjában élő levélvágó hangyákat hasonlított össze olyanokkal, amelyek Brazília közeli, hűvösebb vidékein élnek. Nagyon forró helyiségbe téve a hangyákat, megfigyelték, hogy a városi hangyák 20 százalékkal hosszabb ideig bírták 42 Celsius-fokon, mint a vidéki rokonaik.
A tanulmány arra utal, hogy bizonyos élőlények képesek lehetnek gyorsan alkalmazkodni a melegebb környezethez. A kutatók megvizsgálták a hangyák hidegtűrő képességét is, és azt tapasztalták, hogy e tekintetben nincs különbség a vidéki és a városi hangyák közt.
A nagy kérdés azonban az, hogy amit Angilletta és csoportja megfigyelt az a vidékiektől pár mérföldnyire élő városi hangyák tényleges evolúcióját jelenti-e vagy csupán hozzászoktak a nagyobb hőmérséklethez.
„Nem tudjuk, hogy ez genetikai szintű adaptáció-e” – ismerte be Angilletta. Amennyiben genetikai változás, akkor igen gyors evolúció. Ha nem, akkor azt a hőmérséklet-tartományt jelzi, amelyhez a genetikailag egyforma hangyák képesek alkalmazkodni.
„Rengeteg élőlényről nem tudjuk, vajon van-e az alkalmazkodást szolgáló genetikai anyaga” – mondja Angilletta. Úgy tűnik a levélvágó hangyáknak lehet ilyen. Amennyiben bebizonyosodik az ilyen genetikai anyag léte, akkor nem ők az első ilyennel rendelkező élőlények. A muslicákkal kapcsolatos vizsgálatok kimutatták, hogy egyesek genetikailag alkalmazkodnak a melegebb éghajlatokhoz.
„A muslicákkal könnyebb a helyzet” – kommentálta a kísérletet a nemzetközi hírügynökségeknek Raymond Huey, a Washingtoni Egyetemről. – „Látjuk a kromoszóma-elrendeződésben bekövetkezett változásokat.” A hangyáknál nem ennyire egyszerű a dolog, de remélhetőleg a további vizsgálatok választ adnak a kérdésre.
http://www.geographic.hu/index.php?act=napi&rov=1&id=8931&PHPSESSID=a149bbf36eae7aaa2de975717780bc42
|