Agricola Zalakaros információs lapja
Menü
 
Kapcsolat
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Tudomány - Érdekességek
Tudomány - Érdekességek : Átlépte az egymilliót a Földön élő fajok száma

Átlépte az egymilliót a Földön élő fajok száma

  2007.04.12. 13:52

A világszerte folyó tudományos fajszámláló és -katalogizáló program az indulása óta eltelt hat évben 1 009 000 fajt vett listába.

A kutatók reményei szerint 2011-re befejezik a felmérést és megvalósítják a feltételezett összes, azaz mintegy 1,75 millió faj katalogizálását.

Thomas M. Orrell, a Smithsonian National Museum of Natural History (a Smithsonian Intézet Természettudományi Nemzeti Múzeuma) biológusa elmondta a hírügynökségeknek, hogy a kész katalógus magában foglalja majd az összes élőlényt a növényektől és állatoktól a gombákig és a mikroorganizmusokig (baktériumok, egysejtűek, vírusok). A listába nem veszik föl a múltban élt fosszilis fajokat.

„Sokakat meglep, hogy a biológusok több mint két évszázados munkája és a biológiai sokszínűség iránti jelenlegi világméretű érdeklődés ellenére jelenleg nincs átfogó katalógus a Földön élő összes ismert élőlényfajról” – mondta Orrell.

Az Integrated Taxonomic Information System-Species 2000 Catalog of Life nevű rendszertani információs rendszer hozzáférést nyújt sokféle, különböző szakterületre specializálódott tudományos szervezet adatbázisához. Így például a londoni, a hollandiai és a New York-i természettudományi múzeumok a ruhamolyok, a szitakötők és pókok adatait gondozzák.

Ezeket a listákat gondosan ellenőrzik, majd speciális szoftverbe integrálják a katalogizálás céljából. A projektnek Frank Bisby az angliai Readingi Egyetem munkatársa, valamint Thomas M. Orrell a vezetője és további mintegy 3000 biológus vesz részt benne.

„Ennyi élőlény között időnként akadnak párhuzamosan alkalmazott nevek, még a tudományos elnevezésekben is. Ez néha nagyon megnehezíti a végleges név kiválasztását, és a döntésben szubjektív szempontok is szerepet játszhatnak” - mondja Bisby.

Az élőlények formális nevezéktanát, a taxonómiát a svéd Karl von Linné – latinosan Linnaeus – dolgozta ki az 1700-as években, és az adatbázisban még ma is sok olyan élőlény szerepel, amelynek ő adott tudományos nevet.

Az adatbázis jelenlegi legnagyobb részét a LepIndex képezi 253 680 lepkefajjal. Az adatbázis másik végén a krillt alkotó 86 faj szerepel. Ezek az apró, garnélaszerű élőlények alkotják a szilás cetek fő táplálékát.

 

 

 

http://www.geographic.hu/index.php?act=napi&rov=1&id=9146&PHPSESSID=7eb876608fa7b2779b3e66cf5513bfc1

 
Számláló
Indulás: 2004-04-10
 
Hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
Hírek
 
G-Mail belépési pont
Felhasználónév:
Jelszó:
  SúgóSúgó

Új postafiók regisztrációja
 
Pontos idő
 
Parlament
 
StatElit