Lehetővé válik a méhátültetés?
2007.04.15. 07:27
Négy bárány várandós lett méhük eltávolítása, és ismételt visszaültetése után, állítják svéd kutatók. Ez komoly előrelépést jelent az emberi méhátültetés megvalósítása felé.
A méhátültetés a terméketlen nők számára tenné lehetővé, hogy gyermeket hozzanak a világra. A gyermekvállalásra idáig csak a béranyaság és az örökbefogadás jelentette a járható utat azoknak, akik például fejlődési rendellenesség vagy súlyos sérülés következtében alkalmatlanná váltak a terhességre.
Bár svéd kutatóknak egyelőre csak juhok méhének visszaültetését sikerült megvalósítaniuk, az eredmények azt sugallják, egy lépéssel közelebb kerültünk az emberi méhátültetéshez.
A göteborgi Sahlgrenska Acadamy kutatói Mats Brannstrom vezetésével 14 nőstény juh méhét távolították el rövid időre.
A szerv kivétele során a méh mellett a petefészkeket is eltávolították, és lekötötték a keringést biztosító finom ereket is.
Az állatok méhe mintegy 4 órán keresztül volt teljesen elhatárolva a nőstények szervezetétől. Az juhok saját méhüket kapták vissza, és közülük négy azóta vemhes lett.
A beavatkozás sikerét bizonyító kis juhok megszületésére 2007. április végén számíthatunk - írja a BBC News. A kutatók azért választották az autotranszplantációt, mert ebben az esetben nem kell kilökődési reakcióval számolni, amely során az immunrendszer az idegen szöveteket támadja meg. A transzplantációs eljárás kifejlesztéséig azonban még hosszú az út, mivel a kísérleti állatok felénél végzetes szövődmények léptek fel.
A svéd kutatók a közeljövőben két juh között szeretnének méhátültetést végezni. Peter Bowen-Simpkins, a Royal College of Obstetrics and Gynaecology szóvivője szerint nagyon fontos, hogy a transzplantáció elméleti alapjait először állatkísérletekben fektessék le a humán alkalmazás előtt.
A szervátültetés rengeteget fejlődött az utóbbi időben, és az is igazolódott, hogy például a veseátültetésnél alkalmazott gyógyszerek nem veszélyeztetik a magzat egészségét. Ez azért is megnyugtató, mert előreláthatólag hasonló gyógyszerekkel próbálják majd kivédeni a donor méh kilökődését is. Bowen-Simpkins úgy véli, a beavatkozás nem válik rutinná: csak azoknál a nőknél fogják elvégezni, akik méh nélkül jöttek a világra, illetve akiknél ezt a szervet már eltávolították.
Mint arról a National Geographic Online korábban beszámolt, 2000-ben egy orvoscsoport egy 26 éves szaúd-arábiai nőn végzett méhátültetést, de a szerv három hónap után kilökődött. Ugyanakkor New York Downtown Hospital kutatói szintén végeznek hasonló jellegű kísérleteket.
Brannstrom, a svéd kutatócsoport vezetője szerint a kilökődés kockázatának visszaszorítása szempontjából az idősebb lánytestvérek és az anyák a legalkalmasabbak donornak. A svéd orvos javaslata szerint a kis utód megszületése után a szervet el lehetne távolítani, ami elejét venné a kilökődés reakció kialakulásának és az immunszuppresszív gyógyszerek élethosszig tartó szedésének is.
http://www.geographic.hu/index.php?act=napi&rov=2&id=9168&PHPSESSID=3cd35c00d415c51c05b9675c69c38c49
|