Az eddigi legrégebbi gombakövületre bukkantak
2007.06.07. 14:10
Egy, a dinoszauruszok korából származó 100 milliós éves borostyánkövületben apró gombákat fedeztek fel. A felfedezés jelentőségét fokozza, hogy a kövületben két másik apró lényt is találtak.
Százmillió éves, borostyánba zárt gomba-maradványra bukkant Ron Buckley, borostyán-kövületeket gyűjtő hivatásos ápoló és fotós Burmában. Elmondása szerint azonnal tudta, mi rejlik a sárga kőben. A férfi a borostyánt azonnal elküldte George Poinarnak, az amerikai Corvallisban élő nyugalmazott entomológusnak, aki megerősítette felfedezése jelentőségét. Sőt, kiderült, nemcsak gombákat, hanem néhány élősködő rovart is megmentett a borostyán a feledéstől.
A borostyán a fák megkövült gyantája, sűrű, ragadós anyag, amely bizonyos fenyőfélék és hüvelyesek törzséből választódik ki. A gyanta speciális tulajdonságai miatt képes az ember előtti időkben, több százmillió évvel ezelőtt beleragadt élőlénylényeket is bebalzsamozva, szinte változatlan formában megőrizni.
A most felfedezett gombafosszília 20 millió évvel korábbról származik, mint bármely eddig talált gombakövület. A most megtalált a példányoknak hiányzik a törzsük, kalapjuk pedig egészen apró, mintegy 2,5 milliméter átmérőjű. Ahogy korábban már említettük, két parazita is megfigyelhető a gombák mellett. Közülük az egyik a gombát, míg a másik társát fogyasztotta éppen, amikor a borostyán betemette őket.
,,Már a gombák látványa is ámulatba ejtett, de a két élősködő jelenléte fantasztikus, hiszen ez a két élőlény egyik korábbi borostyánkövületben sem található meg együtt.” – nyilatkozott a felfedezés élményéről Poinar. Poinar és Buckley Mycological Research szaklapban számoltak be a felfedezésről.
http://www.geographic.hu/index.php?act=napi&rov=1&id=9487
|