Környezetszennyező marhák
2007.07.24. 09:58
Egy kiló marhahús megtermelése legalább annyira leterheli a környezetet, mint 250 kilométer autózásból származó kipufogógáz. Egy japán tanulmány hozta ki azt az eredményt, amely szerint a marhák igen erősen szennyezik a környezetet. Leginkább az a metángáz a veszélyes, amely az emésztésük során eltávozik a testükből.
A bajor környezetvédelmi minisztérium szén-dioxid mérője szerint a vegetáriánusok jóval több szén-dioxidot bocsátanak ki az atmoszférába, mint a húsevők. A steak rajongói eszerint 1,82 tonna szén-dioxidot bocsátanak ki, míg vegetáriánus társaik mindössze egy tonnát.
A japán tudósok azonban pontosabb méréseket végeztek, és pontosan megállapították, hogy a Japánban tartott marhák a születéstől a vágóhídig mennyi szennyező anyagot bocsátanak ki. A Nemzeti Mezőgazdasági Kutatóintézet munkatársai megállapították, hogy egy kiló marhahús előállítása során mintegy 36 kilogrammnyi szennyező anyag jut a levegőbe.
A legnagyobb részt ebből a metán képviseli, amit a tehenek az emésztés során a levegőbe bocsátanak - írja a New Scientist magazin. Összehasonlításul egy pár adat: egy átlagos európai autó 250 kilométer autózás után mintegy 40 kilogramm szén-dioxidot enged a levegőbe. Az istállótrágya is negatívan hat a környezetre, mivel szennyezi a vizeket és a talajt. Emellett a hústermelés energiát fogyaszt el, főként az állatok takarmányának előállítása jelent igen magas tételt.
A környezetszennyezést, amely a hús szállítása során keletkezik, nem vették figyelembe a tudósok. Ez azt jelenti, hogy a teljes marhahústermelés a születéstől a tányérig még sokkal súlyosabban szennyezi a környezetet, mint ahogy a tanulmány arról beszámol. A tudósok azzal számolnak, hogy az állattenyésztők azért javítani is tudnak a helyzeten: ha a tehenek rövidebb időközönként borjaznak, amivel mintegy hat százalékkal lehet javítani a helyzeten.
Egy 2003-as svéd tanulmány kimutatta, hogy a takarmány megválasztása sokkal nagyobb hatással bír. Azok a marhák, amelyek szénát kapnak takarmány helyett, 40 százalékkal kevesebb káros anyagot bocsátanak ki, és 85 százalékkal kevesebb az energiafelhasználás a hústermelés, illetve a takarmány előállítása során.
2003-ban az új-zélandi kormány azzal is megpróbálkozott, hogy a marhák és juhok metánkibocsátását megadóztassa. A zöld országban tartott állatok az ország teljes káros anyag kibocsátásának a felét adják, viszont a tenyésztők heves tiltakozása miatt mégis eltekintett a kormány az új adónemtől. Ehelyett ajánlott volna, ha a juhok és a marhák leszoknának arról, hogy a testükben keletkező metángázt a környező atmoszférába engedjék.
http://www.hetek.hu/node/12794
|