Agricola Zalakaros információs lapja
Menü
 
Kapcsolat
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Tudomány - Érdekességek
Tudomány - Érdekességek : Eddig ismeretlen biológiai óra az emlősökben

Eddig ismeretlen biológiai óra az emlősökben

  2008.04.11. 06:41

A nagyobb emlősök, például az emberek, általában hosszabb életűek, mint a kisebbek, például a patkányok. Egy most fölfedezett biológiai óra minden jel szerint gyorsabban „ketyeg” a patkányokban, emiatt évtizedekkel rövidebb lesz az életük, mint az embereké, akikben ugyanez az óra lassabban jár.

Az új biológiai ritmust, – amely valószínűleg minden emlősben megtalálható –, Timothy Bromage, a New York-i Egyetem fogászprofesszora fedezte föl. Bromage a patkányok, közepes termetű majmok és az ember fogzománcában és csontjaiban lévő növekedési vonalak tanulmányozása közben figyelt föl a ritmus létezésére.

Az alvást és az ébrenlétet szabályozó, viszonylag szigorú 24 órás periódust követő cirkadián ritmusoktól eltérően az új biológiai óra másképp jár az egyes állatfajokban. Általában véve az óra rövidebb időtartamokkal működik a kis emlősökben és hosszabbakkal a nagyobbakban. Ami a patkányokat illeti, minden nap új növekedési gyűrű keletkezik, míg a majmok négynapos, az emberek pedig nyolcnapos mintázatot követnek.

A fog- és a csontnövekedést szabályozó biológiai ritmus határozza meg a testfolyamatok rátáját, így például a szívverési és a légzési ritmust is.

„Valójában ez a ritmus kihat az élőlény egész életritmusára és élettartamára” – nyilatkozta Bromage a LiveScience internetes folyóiratnak. – „Ezért tehát egy patkány, amelynek nyolcszor olyan gyorsan nőnek a fogai és a csontjai, mint az embernek, gyorsabban is él és korábban hal meg.”

Bromage szerint a patkány szemszögéből tekintve a dolgot, ő ugyanolyan hosszú életet él, mint az ember. Például egy patkány élete folyamán a szíve nagyjából ugyanannyit ver, mint egy átlagos élettartamú emberé.

Bromage az eredményeket a napokban tette közzé az Amerikai Fogászati Kutatási Egyesület dallasi összejövetelén. Biológiai jelentőségét úgy foglalta össze, hogy a nagyobb testek a növekedés lelassulásával alakulnak ki, és hosszabb ideig fejlődnek. Ez a lassabb növekedés egyúttal azt is jelenti, hogy a nagyobb emlősök általában később lesznek ivarérettek, mint a kisebb termetű társaik. Az élettartamnak természetesen meg kell hosszabbodnia, ha egy faj idősebben válik ivaréretté. Ellenkező esetben túl sok egyed halna meg, mielőtt pótolhatná magát.

 

 

 

http://www.geographic.hu/index.php?act=napi&rov=2&id=11426&PHPSESSID=1ed8b31941c071ce2f9358279baa48c5

 
Számláló
Indulás: 2004-04-10
 
Hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
Hírek
 
G-Mail belépési pont
Felhasználónév:
Jelszó:
  SúgóSúgó

Új postafiók regisztrációja
 
Pontos idő
 
Parlament
 
StatElit