Máris javítani kell az atombiztos terménybunkert
2008.09.13. 15:40
Alig fél éve adták át a Spitzbergákon azt a terménybunkert, amely több millió vetőmagminta konzerválására nyújt lehetőséget. Habár az örökkévalóságnak építették, az első nyár már kárt tett az épületben. A szakemberek viszont kitartanak amellett, hogy jó választás volt a helyszín.
Februárban adták át a 4,5 millió vetőmagminta konzerválására szolgáló terménybunkert a Spitzbergákon. Az atombiztos "ítéletnapi tároló" (Global Seed Vault -GSV) létrehozása igen ambiciózus projekt. Mint arról a National Geographic Online beszámolt 130 méter mélyen egy hegy belsejébe épített betonfalú építményről van szó. Az ide kerülő növényi magokhoz csakis végveszély esetén nyúlhatnak hozzá: akkor, ha a világ összes többi terménybankja valamilyen oknál fogva megsemmisül.
Az alig fél éve átadott épületben már elkezdődtek a javítási munkálatok, ugyanis a számításokat keresztűlhúzta a sarkvidéki nyár, egészen pontosan a fagyott talaj (permafrost) felolvadása. A tervezők nem számoltak a felszín ilyen mélységű olvadásával. A nyáron a megolvadt talaj ugyanis megcsúszott, és jelentős kárt tett az épület egy részében.
„A bejárati alagút acélszerkezetének egy része deformálódott” – mondta Dag Brox, a norvég Statsbygg munkatársa. A szakértő szerint ilyen jelenség gyakran előfordul az építkezések utáni első évben. A szeptemberben elkezdődött javítási munkálatok során ki kell bontani a hegyből az alagút egy részét, és egy hat méteres szakaszon ki kell cserélni az acélburkolatot.
|
Forrás: Spiegel Online
| Már megkezdődött a tároló feltöltése
A legújabb adatok szerint jelenleg a Föld 24 pontjáról származó magminták vannak a bunkerben. Többek között a németországi Növénygenetikai és Kultúrnövénykutató Leibniz Intézet 30 ládában összesen 8,8 millió magmintát küldött a sarkvidéki tárolóba.
A kérdés, hogy mennyire veszélyezteti az épület jelenlegi sérülése a már bent lévő mintákat. A tudósítások szerint maga a raktár valamint annak bejárati ajtaja nem sérült meg.
„Meg vagyok győződve arról, hogy a Spitzbergák jó választás volt, annak ellenére, hogy a globális felmelegedés hatására a legjelentősebb változások a sarkvidékeken várhatók” – mondta Cary Fowler, a római székhelyű Globális Terménydiverzitás Szövetség (Global Crop Diversity Trust) vezetője.
A szakember szerint számos érv szól(t) a Spitzbergák mellett. A terület viszonylag félreeső helyen van, ugyanakkor mégis jól megközelíthető. Önálló áramellátó rendszere van, amely a helyi szénre épül, vagyis energiaellátása nem függ távoli területektől. A magok számára az optimális hőmérséklet mínusz 18-20 Celsius fok. A Földön sehol nincs olyan terület, ahol ezt tartósan garantálni lehetne, vagyis hűtőrendszer beépítése hosszú távon mindenképp szükséges. A 200 éves előrejelzések szerint, a legrosszabb klímaváltozási szcenáriók esetében is a bunkert rejtő talaj és kőzet hőmérséklete a Spitzbergákon fagypont alatt marad.
http://www.geographic.hu/index.php?act=napi&rov=3&id=12213&PHPSESSID=4ab6bfffafd10d31a7de1d06498183b3
|