Hírek : Az EU-ba jöhet, hozzánk nem a génmódosított amerikai kukorica |
Az EU-ba jöhet, hozzánk nem a génmódosított amerikai kukorica
2009.10.22. 10:02
Magyarországra továbbra sem jöhet génkezelt kukorica, bár az EU agrárbiztosa várhatóan zöld utat ad két amerikai fajta beengedésének az Unióba, miután az agárminiszterek nem tudtak egységes tilalomban megállapodni. Más kérdés, hogy a génkezelt élelmiszer már itt van az országban.
A magyar szabályozás eddig is megakadályozta a génkezelt vetőmag behozatalát, ezután sem lesz ez másképp – legalábbis, ha a parlamenti pártok agrár-, és környezetvédelmi politikusain múlik. Az EU agrár biztosa ugyanis várhatóan engedélyezi majd a Pioneer és a Monsanto fajták behozatalát, miután az uniós tagállamok agrárminisztereinek nem sikerült Brüsszelben megállapodniuk egy egységes tilalomban. A kérdés így automatikusan az Unió kormányának számító Bizottság elé kerül, márpedig Mariann Fischer Boel agrárbiztos előre megmondta: ő beengedi a Pioneert és a Monsanto-t.
A GMO kérdés régóta megosztja az uniós agárállamokat, miközben idehaza szinte az egyetlen olyan ügy, amiben a kezdettől fogva minden politikai párt egyetért: 2006-ban a parlament ötpárti konszenzussal fogadta el az a határozatot, amelyben kimondták: Magyarországon tilos a génkezelt vetőmag (GMO) és élelmiszer előállítása, behozatala. Akkor rajtunk kívül csak Ausztria hozott ilyen szigorú határozatot, az azóta eltelt időszakban – nem utolsó sorban az egyre aggasztóbb kutatási eredmények hatására – mind több tagállam mondta ki a tilalmat.
Északról kaphatjuk az "áldást"
Így jelenleg a jelentős agárábázissal rendelkező államok közül Németország, Franciaország és Románia is tiltja a GMO-t területén (az egyébként elhanyagolható méretű mezőgazdasággal rendelkező Luxemburg is csatlakozott), Spanyolország azonban nem, és ami a mi szempontunkból lényeges lehet, Csehország és Szlovákia sem. (Az északi államok jellemzően szintén megengedőek, de ott ugyancsak nem folyik gabona, vagy zöldségtermesztés.)
A GMO-val kapcsolatban az egyik legnagyobb probléma, hogy a (génkezelt) természet fittyet hány az államhatárokra: a tapasztalatok azt mutatják, hogy mondjuk egy génkezelt fajtából álló ültetvény a természetes folyamatok (például a beporzás) révén nagy területeket képes „megfertőzni”, éppen Spanyolországban figyelték meg például, hogy a génkezelt gabona előbb utóbb „kiszabadult” az eredeti termőhelyéről. Magyarország számára így enyhén szólva nem lenne előnyös, ha Szlovákiában jelentős mértéket öltene a génkezelt gabona termesztése.
Magyarországnak mindenesetre kétszer kellett már megvédenie az úgynevezett koegzisztencia törvényt az EU előtt (ez tartalmazza a már említett tiltást), és a Hírszerző által megkérdezett politikusok szerint a mostani fejlemény után is képesek leszünk fenntartani a korlátozást. Font Sándor, a parlament mezőgazdasági bizottságának Fideszes elnöke szerint egyébként „felháborító, hogy egy ilyen, gyakorlatilag már csak technikai mandátummal rendelkező bizottság még ilyen jelentős kérdésben dönteni akar”.
A "káros liberális szemlélet"
„Mariann Fischer Boel teljesen félreértelmezi mind a saját, mind az agrárium szerepét. A saját liberális felfogása alapján egyszerű gazdasági ágazatnak tartja azt, és nem képes felfogni, hogy a mezőgazdaságnak társadalmi feladatai is vannak, elég csak a környezetvédelemre, és a vidékfejlesztésre gondolni” – mondta a képviselő, aki ugyanakkor biztos benne, hogy ezután sem kerül génkezelt kukorica Magyarországra.
Magyarországon nagyon szigorú szabályozás van érvényben, és ez garantálja, hogy ha a Bizottság zöld utat is ad a GMO kukoricának, hozzánk akkor se kerülhessen ilyen. Ha esetleg mégsem elégséges a mostani szabályozás, hát majd hozunk másikat – mondta a Hírszerzőnek Orosz Sándor, a környezetvédelmi bizottság szocialista alelnöke is.
Más kérdés, hogy a génkezelt élelmiszer gyakorlatilag már itt van az országban. Azt ugyanis szinte lehetetlen ellenőrizni, hogy például az import csirkét, vagy sertést génkezelt takarmánnyal etették-e, mielőtt levágták, és a boltokba kerül.
Forrás: hirszerző.hu
|