Agricola Zalakaros információs lapja
Menü
 
Kapcsolat
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Hírek
Hírek : Fukusima miatt drágulhat a jégeső-elhárítás a Dunántúlon

Fukusima miatt drágulhat a jégeső-elhárítás a Dunántúlon

  2011.04.05. 14:45

A szakemberek ezüstjodid szemcséket juttatnak a felhőkbe a nagyobb jégdarabok kialakulásának megakadályozására, és mivel az ezüst és a jódot ára jelentősen megugrott, ezért a jégeső szétrobbantás költsége is drágulni fog.


Jelentősen emelkedhet a jégeső-elhárítás idei költsége a Dél-Dunántúlon az ezüst és a jód áremelkedése miatt. Az áremelkedés okaként a japán Fukusima-1 atomerőmű sérülését nevezik meg. Huszár István a Nefela Egyesülés igazgatója azt mondta: rossz hír számukra, hogy az atomerőmű sérülése miatt a jód ára a tavalyihoz képest 200 százalékkal magasabb, az ezüst pedig ezen idő alatt 150 százalékkal drágult és 38 éves csúcson van.

"Tavaly az általunk használt ezüstjodid tartalmú hatóanyag 750 forintba került literenként, most 1200 forint. A korábban beszerzett készleteink csak május végéig elegendőek, utána a költségek jelentős emelkedésével kell számolnunk. Azt azonban még nem tudni, mennyivel kerül majd többe az idei szolgáltatás" - jegyezte meg.

Huszár István kitért arra, hogy idei költségvetésük 128 millió forint, melyből legfeljebb 50 millió forintot a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal áll, a többit önkormányzatok, biztosítók, hegyközségek, mezőgazdasági termelők adják össze.

Rámutatott ugyanakkor, hogy amíg az érintett települések és hegyközségek 97 százaléka, addig a szántóföldi földművelők mindössze 30 százaléka járul hozzá a jégeső-elhárításhoz. "Az utóbbiak nagyobb áldozatvállalásában bízunk annak érdekében, hogy megelőzzük a hatóanyagok drágulásából adódó anyagi problémákat" - tette hozzá.

Az igazgató utalt rá, hogy Baranyában 1991-től, a Dél-Dunántúlon pedig teljes körűen 2004-től működő jégeső-elhárító rendszernek köszönhetően 72 százalékkal csökkentek a jégkárok, s ezáltal mérséklődtek a termelők biztosítási díjai is.

A Nefela Egyesülés májustól szeptember végéig korszerű berendezésekkel, lokátorokkal figyeli a zivatarfelhők kialakulását. Ha a műszerek veszélyt jeleznek, a földekre tavasszal kitelepített úgynevezett talajgenerátorok segítségével ezüstjodid szemcséket juttatnak felhőkbe a nagyobb jégdarabok kialakulásának megakadályozására.

Az anyag a vízpárát apró jégkristályokká alakítja, így a jégszemcsék kisebbek lesznek, vagy még a földet érés előtt elolvadnak, és nem tesznek kárt termésekben.

 

 

 

Forrás: Hiradó.hu

Még nincs hozzászólás.
 
Számláló
Indulás: 2004-04-10
 
Hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
Hírek
 
G-Mail belépési pont
Felhasználónév:
Jelszó:
  SúgóSúgó

Új postafiók regisztrációja
 
Pontos idő
 
Parlament
 
StatElit